romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Za volební blok Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové kandidují ultrapravicoví extremisté a smutně proslulá Liana Janáčková

Praha, 20.9.2013 16:25, (ROMEA)
Jan Kopal na demonstraci za Ladislava Bátoru, kterou pořádala Akce D.O.S.T.  Foto: František Kostlán
Jan Kopal na demonstraci za Ladislava Bátoru, kterou pořádala Akce D.O.S.T. Foto: František Kostlán

Blok Hlavu vzhůru! jde do voleb s heslem Popereme se za vás!. Možná by to heslo mělo znít Popereme se s vámi, protože za Hlavu vzhůru! kandidují dva extremisté a politička, která je z minulosti známa svými rasistickými výroky. Naplňuje se tak dlouhodobá spolupráce Suverenity Jany Bobošíkové s extremistickou Akcí D.O.S.T. A potvrzuje se srůstání původně demokratické pravice s ultrapravicí, jelikož za Hlavu vzhůru! kandidují i nedávní poslanci či starostové ODS. Tento volební blok také podpořil bývalý prezident Václav Klaus, který se díky svým spolupracovníkům Petrovi Hájkovi a Ladislavu Jaklovi obklopoval extremisty již na Pražském hradě.

Jan Kopal

Asi nejvýraznější extremistickou postavou Akce D.O.S.T. a Suverenity je Jan Kopal, který sám sebe označuje za historika a novináře. Kopal za Hlavu vzhůru! kope v Libereckém kraji.

Kopal začínal u SPR-RSČ, po té odešel do Vlastenecké republikánské strany. Zde se stal předsedou a poté umožnil neonacistům z řad Národní aliance a Národního odporu, aby vstupovali do této strany. Neonacisté pak stranu přejmenovali na Národně sociální blok, změna názvu však nebyla ministerstvem vnitra povolena, tak se přejmenovali na Pravou alternativu. Členem strany byl například i přední ideolog rasismu Filip Vávra a nebo popírač holokaustu Vladimír Skoupý. Za Jana Kopala vystupovalo neonacistické hnutí poprvé pod hlavičkou politické strany. Do té doby byli neonacisté převážně v neregistrovaných iniciativách nebo v občanských sdruženích. V roce 2006 vedl v Libereckém kraji kandidátku fašizující Národní strany do sněmovních voleb, založil také sdružení Národní domobrana.

Ať žije Usáma Bin Ladin

Jan Kopal na demonstraci proti Romům v Mostě (15. září 2001) oslavoval Usámu Bin Ladina. Tři dny po útocích na dvojčata v New Yorku (11. září 2001) zde řekl, že by se Usáma měl stát vzorem české mládeže. "Země jako jsou Spojené státy, která v minulosti napáchala tolik zla, podporovala mezinárodní terorismus a sama se zúčastnila akcí jako byla Jugoslávie, kde nešlo o nic jiného než vraždění civilních obětí, tak si nic jiného nežli takovýto útok nezaslouží, " dodal Kopal. (Viz: Skini tleskali terorismu nebo další článek Za schvalování útoku hrozí muži vězení.) Policie od jeho stíhání nakonec upustila.

V minulosti byl také stíhán kvůli šíření poplašné zprávy a také kvůli pomluvě soudce, obecně prospěšné práce ale nakonec vykonávat nemusel.

Tvrdé antisemitské jádro

Kopal byl také spoluorganizátorem a účastníkem akcí, na nichž se krom dalších extremistů scházeli i exponenti nejtvrdšího antisemitského jádra v České republice. Šlo mimo jiné i o přednášku, kterou se podařilo zdokumentovat sdružení Tolerance a občanská společnost. Přednášejícím byl Petr Kalinovský, tehdejší mluvčí militantního neonacistického hnutí Národní odpor. Kalinovský, který mimo jiné ohlašoval a organizoval protižidovskou demonstraci Maiselovou ulicí v lednu 2003, zde hovořil na téma Historie, příčiny a vývoj českého protižidovství.

Této přednášky se krom jiných účastnil i smutně proslulý Ladislav Bátora, oblíbenec Václava Klause a bývalého ministra školství Josefa Dobeše. Byli zde přítomni i další představitelé ultrapravicové scény, například pouliční rasistický bijec Petr Fryč, zadržený při útoku na romskou zábavu v restauraci Modrá hvězda v Českých Budějovicích. Fryč v roce 2003 s Kalinovským spolupořádal pochod Židovským městem, během něhož mašírovali maskovaní neonacisté s pochodněmi v rukou. Nebo Erik Sedláček, tehdejší redaktor antisemitského časopisu Poslední generace, jenž v roce 2007 ohlásil na výročí tzv. Křištálové noci (protižidovský pogrom, který proběhl v Německu v noci z 9. na 10. listopadu 1938) pochod pražským židovským městem, podél synagog a židovské radnice. Byl zde i Patrik Vondrák, spolupořadatel tohoto pochodu, který svého času vystoupil v Jihlavě s projevem, v němž uctil vojáky nacistického wehrmachtu i jednotek SS, které byly po válce prohlášeny za jednu z nacistických zločineckých organizací.

Podrobné informace o této akci lze nalézt v článku Video-důkaz: Bátora se účastnil přednášky extremistické Vlastenecké fronty spolu s nejtvrdším jádrem českých antisemitů.

Schvalování terorismu Bobošíkové nevadí

Předsedkyně volebního bloku Jana Bobošíková podle iDnes.cz. v Kopalově účasti na kandidátce problém nevidí. "Když dá někdo někomu nějakou nálepku, která se s ním potom táhne, tak to odmítám," řekla Bobošíková.
Kopalova kandidatura by jí vadila jen v případě, že by v minulosti působil v hnutí či straně, které byly zakázané. "To bych byla první, kdo jej z kandidátky škrtne. Pro mě je ale důležité, že pan Kopal kandiduje s tím, že jej zajímá osud České republiky a že si o ni dělá starost," uvedla Bobošíková.

Schvalování teroristického útoku ji nevadí. "Je to jeho názor, který nebyl shledán jako trestný. Nemusím s ním souhlasit, ale nebudu jen kvůli názoru od někoho dávat ruce pryč. Útok na 'dvojčata' zpochybňoval i prezidentův vicekancléř (Petr Hájek - pozn. red.). Tyto názory nebyly ve společnosti úplně ojedinělé," doplnila Bobošíková.

Kopal: Už jsem jiný

Sám Kopal tvrdí, že by dnes řadu věcí vyjádřil jinak. "Začal jsem se politicky angažovat v patnácti. Každý člověk se nějak vyvíjí a vzdělává. Rozšiřují se mi obzory. Za mnohem závažnější mi připadá, když kandidují lidé, co byli členové zločinecké KSČ," řekl iDNES.cz. Za KSČM přitom kandidovala jeho předsedkyně Jana Bobošíková na prezidentku.

Na svém blogu ovšem píše Kopal o nutnosti národní hrdosti, ve starších příspěvcích nadává nyní zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi (označil ho za vlastizrádce a zaprodance) a naopak se zastává Václava Klause a myšlenek akce D.O.S.T., která se mj. staví proti homosexualitě.

V Suverenitě se angažuje od jejího vzniku v roce 2011, nyní působí jako krajský koordinátor. "Příklon k této politice a Václavu Klausovi je u mě dlouhodobější. Přispěl jsem například do sborníku CEP (Centrum pro ekonomiku a politiku, založené Václavem Klausem - pozn. red.) o Viktoru Dykovi a Karlovi Kramářovi. Předmluvu napsal tehdejší prezident Klaus a nebyl v tom problém," dodal Kopal s tím, že za Suverenitu kandidoval už v loňských krajských volbách. 

František Červenka

Ve středních Čechách kandiduje za Hlavu vzhůru! František Červenka, který byl členem delegace Akce D.O.S.T., jež blahopřála prezidentovi Václavu Klausovi k jeho sedmdesátinám. Česká televize o tom napsala toto:

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě začátkem července Františka Červenku, který mu přišel gratulovat k 70. narozeninám. Červenka je ovšem někdejší šéf radikální strany Národní sjednocení, v letech 2004 až 2006 byl její vůdčí osobností a účastnil se i několika demonstrací krajní pravice. Stál v čele průvodu a promlouval megafonem k demonstrantům jako hlavní řečník. Červenka několikrát vyzýval k vytvoření národního státu. "V tomhle období tito lidé nastartovali aktivitu dalším skupinám, které pak převzaly hlavní sílu české ultrapravice," řekl tehdy Červenkovi Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost. Červenka se přátelí s dalšími stoupenci krajní  pravice Ladislavem Bátorou a Tomášem Vandasem – šéfem Dělnické strany, kterou zrušil Nejvyšší správní soud. Červenka také v minulosti ostře vystupoval proti vstupu ČR do Evropské unie. "Apel proti EU je takovým hlavním tmelem, které spojuje většinu krajně pravicových skupin takového toho konzervativně-nacionalistického charakteru, kam on nepochybně patří," komentoval tehdy Červenkovy postoje odborník na extremismus Jan Chvátal.

Podle Ondřeje Cakla jak František Červenka. tak Petr Bahník (další protagonista Akce D.O.S.T.) v minulosti pořádali demonstrace, kterých se účastnili i lidé z neonacistických skupin, například Národního odporu.

Další podrobnosti o Červenkovi přinesl server Antifa.cz.

Liana Janáčková

Za Hlavu vzhůru! kandiduje i Liana Janáčková, známá svými protiromskými výroky, pronesenými na veřejném zasedání bytového odboru Mariánských hor a Hulváků, což je jedna z ostravských městských čtvrtí. Starostka se přítomným starousedlíkům z osady Bedřiška snažila situaci osvětlit mimo jiné i těmito slovy: „Chápu, že je to vůči vám nespravedlivé, ale já už ty Cikány opravdu nemám kam dávat, já bych prostě musela jenom mít ten dynamit a odstřelit je... Nesouhlasím s jakoukoliv integrací Cikánů po obvodě, bohužel, jsem rasistka. Vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno…klidně to budu křičet do celého světa,“ řekla Janáčková.

K volebnímu bloku Hlavu vzhůru! kromě Suverenity patří Akce D.O.S.T., Pravá frakce ODS, Demokratická strana zelených (Olga Zubová) či regionální uskupení Jihočeši nebo Pardubáci. Podle Bobošíkové hnutí před volbami znovu podpoří i exprezident Klaus, zatím však není jasné, jakým způsobem.
Přečteno: 2649x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Extremismus, AntisemitismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo