romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iniciativa rodičů: Zastavte zavádění povinného plošného srovnávacího testování žáků!

Praha, 21.5.2012 14:22, (ROMEA)

Česká školní inspekce nabízí rodičům, že povinně otestuje všechny děti v 5. a 9. třídě. „Děkujeme, nechceme, “ říkají rodiče. Nelze bezdůvodně sbírat data o dětech bez souhlasu rodičů. Povinné plošné srovnávací testování je zásadní změna základního školství v České republice a rodiče o ní nebyli informováni.

Iniciativa rodičů a dalších občanů vznikla na základě podpisu otevřeného dopisu pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Českou školní inspekci 1. května 2012. Signatáři žádají zrušení zavádění povinného plošného srovnávacího testování dětí v 5. a 9. ročnících základních škol. Iniciativa navrhuje otevřít znovu veřejnou diskusi a nespouštět tento typ testování žáků, jež měl začít dnes a je organizovaný Českou školní inspekcí.

Z dopisu, diskusí a komentářů podepsaných rodičů a občanů: „Chceme základní školu, která podporuje rozvoj celé osobnosti dítěte, která respektuje různorodé talenty dětí, styly učení dětí a rozvíjí všechny typy inteligence a důležité dovednosti pro život. Chceme školu, kde je hodnocen individuální pokrok dětí v učení více než srovnávání jejich nesrovnatelných jedinečných osobností. Nechceme školu, kde budou děti jen nacvičovat testy, na zlepšení výkonu a jen opakovat krátkodobě zapamatované znalosti bez hlubšího porozumění a bez schopnosti je v životě využít.“

Dopis svým podpisem podpořilo k dnešnímu dni více než 500 občanů, z toho více než 50 ředitelů škol. Kromě rodičů, učitelů a ředitelů připojili podpisy i odborníci a další občané. Například podepsali odborníci z Pedagogických fakult Karel Rýdl, Ondřej Hausenblas, Anna Hogenová, politik Ondřej Liška, režisér Martin Mareček, šéfredaktorka Nina Rutová, dětský psycholog Václav Mertin a další.

Dne 15. května proběhla panelová diskuse k tématu plošného testování žáků 5. a 9. tříd základních škol, kam byla pozvána široká veřejnost i zodpovědné instituce za zavádění plošného testování (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Česká školní inspekce).

Výsledkem setkání je výzva účastníků diskuse pro rodiče a školy „Pokud se nechcete účastnit testů od 21.5., nebojte se odmítnout účast vašich dětí a žáků“ a výzva pro Českou školní inspekci a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: „Nespouštějte plošné testování 21.5., obnovme širokou diskusi k tématu hodnocení a zlepšování kvality vzdělávání.“ Iniciativa dále šíří informace mezi všemi rodiči a školami, plánuje další panelovou diskusi.

Na webové stránce http://stopplosnetestovani.webnode.cz/ je pro rodiče žáků 5. a 9. tříd připraven vzor dopisu pro jejich školy. Dopis obsahuje zdůvodnění oprávněného nesouhlasu s účastí dítěte na povinných plošných srovnávacích testech od 21.5. Mnoho škol s podporou rodičů a právního rozboru dokladujícího „nepovinnost“ testování umožní dětem se testování nezúčastnit. Rodiče a školy, které se nezúčastní testování, budou mít zajištěnu právní pomoc.

Plné znění dopisu rodičů a občanů, formulář k podpisu, seznam podepsaných, jejich komentáře, další informace, články a odkazy k tématu naleznete zde:

http://stopplosnetestovani.webnode.cz/

jb, TZ Iniciativy rodičů a dalších občanů
Přečteno: 1058x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, PeticeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo