romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel Emil Cina

Praha, 20.10.2013 10:06, (ROMEA)
Emil Cina (FOTO: Lukáš Houdek)
Emil Cina (FOTO: Lukáš Houdek)

V neděli 20. října zemřel ve věku 65 let jeden z nejvýznamnějších romských spisovatelů a národních buditelů Emil Cina.

Emil Cina se narodil 13. prosince 1947 v Praze-Libni. Jeho předci pocházejí ze Slovenska, z Kurimi u Bardějova, kde vlastnili zemědělské statky a živili se handlířstvím. Je synovcem známé romské spisovatelky Ilony Lackové. Ve vysočanském závodu Auto Praga se vyučil frézařem, po vojenské službě, kde sloužil jako tankista, 20 let rozvážel po Praze s otcem a bratrem uhlí. Od 90. let pracoval v Českém rozhlasu Regina se sídlem v Karlíně, nejdříve jako správce budovy, od roku 1992 jako redaktor a moderátor pořadu pro menšiny „Klub dorozumění“.

„Svými básněmi se snažím povzbudit Romy, aby romštinu nezapomínali. Je to náš jazyk. To, co nás drží spolu, proto se ji snažím uchovat,“ popsal před časem Cina svou motivaci k tvorbě v rozhovoru pro server Romea.cz.

K psaní jej, stejně jako mnoho dalších, přivedla zakladatelka české romistiky Milena Hübschmannová. První básně mu v 90. letech vyšly v romském časopise Amaro lav/ Naše slovo, následovaly redaktorské práce v časopisech Gendalos/ Zrcadlo a Nevo romano gendalos/ Nové romské zrcadlo, ve kterých založil a vedl rubriku pro děti. V posledních letech přispíval do romského čtrnáctideníku Romano hangos a dětského časopisu Kereka, na server Romea.cz, spolupracoval také s nakladatelstvím KHER.

Byl autorem českých a romských textů v knize fotografií Ibra Ibrahimoviče O školara / Školáci. Do romštiny přeložil knihu pohádek pro děti Ludvíka Středy Duhový most. Pořídil český překlad celovečerního filmu Emira Kusturici Černá kočka, bílý kocour (1998), naopak do romštiny převedl některé pasáže filmu Roming (2007).

V roce 2002 byly jeho básně publikovány ve sbírce s názvem Legendy, balady a romance národů, v roce 2008 pak dvojice mýtů v knize Devla, devla!

Na motivy obrazů benediktinského mnicha Lukase Ruegenberga napsal povídky ze života Romů na Slovensku, jak jej poznal za svých návštěv u příbuzných. Staly se podkladem pro texty knihy Ivan a Dominik (2010).

V roce 1997 byl na Mezinárodní soutěži romské umělecké tvořivosti Amico Rom v italském Lancianu oceněn hned dvěma místy, a to druhým v kategorii prózy a třetím za svou poezii pro děti.

Emil Cina díky svému dílu i aktivnímu postoji ve vztahu k romskému jazyku náleží k těm nejuznávanějším a nejpopulárnějším z romských aktérů v oblasti kultury. Velmi kvalitní a přínosná byla jeho dlouhodobá práce pro dětské čtenáře, a to nejen ta literární, ale i osvětová. Do nedávné doby se účastnil besed a literárních dílen s dětmi a mladými lidmi, kde podporoval vztah k jejich rodnému jazyku.

Emil Cina psal poezii pro děti i dospělé, mytologické pohádky a povídky v romštině a sám si je překládá do českého jazyka. Jeho básně apelují na Romy, aby se nevzdávali své identity a svého jazyka. V povídkách ze života, ve kterých prokazuje nejen pozorovatelský talent, ale i životní moudrost a schopnost sebeironie (a z ní pramenící humor), lidem na vlastním příkladu ukazuje, co znamená žít v souladu s romipen.

VZPOMEŇME NA EMILA CINU - DESETIMUNTOVKA Z ROKU 2010

Přečteno: 2923x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo