romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidovky.cz přinesly přehled nedávných extremistických útoků. Policejní vyšetřování je podle nich zatím značně neefektivní

28.4.2016 13:29
Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. (FOTO: Facebook.com)
Pražské autonomní sociální centrum Klinika, které kromě jiného pomáhá uprchlíkům, napadli 6. 2. 2016 večer maskovaní neonacisté. (FOTO: Facebook.com)

Souhrnný přehled nedávných útoků z nenávisti a dosavadního vývoje vyšetřování přinesl včera server Lidovky.cz. Článek přibližuje okolnosti celkem pěti případů, z nichž každému se dostalo zvláštní mediální pozornosti. Pozoruhodná je podle serveru zejména skutečnost, že dosud nebyl dopaden ani jeden pachatel. To je o to víc zarážející, že v několika z případů měla policie k dispozici identikity či kamerové záběry pachatelů.

Lidovkám.cz se k jednotlivým případům vyjádřil přímo mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Jako první figuruje v přehledu útoků případ muže se syrským občanstvím, který byl začátkem roku napaden a pobodán ve Vršovicích, když si šel zaběhat. Muž i jeho partnerka, kteří se oba aktivně angažovali v pomoci uprchlíkům, dlouhodobě též čelili závažným výhrůžkám. Útočníci dosud nebyli dopadeni, Lidovkám.cz bylo mluvčím pražské policie sděleno pouze tolik, že zatím není k dispozici konkrétní závěr.

Hned z února je pak známý další případ, kdy ve stejný den, kdy se odehrály demonstrace příznivců i odpůrců migrace, došlo v podvečerních hodinách ke žhářskému útoku na autonomní centrum Klinika na pražském Žižkově. Útok si naštěstí vyžádal jen drobné poranění a lehké materiální škody, měl však už zřetelnou symbolickou váhu a vysílal jasný vzkaz: mějte se před námi na pozoru. Už během jedné z předchozích demonstrací se navíc pod Pražským hradem rozhořela potyčka, během níž skupina zakuklenců házela na účastníky prouprchlické demonstrace tyče a kameny. V souvislosti s oběma případy už policie vyslechla jednotlivce, výsledek je ovšem stejný jako v předchozím případě, tedy "bez konkrétního závěru".

Lidovky.cz se ve svém přehledu dále věnují případům útoků na pardubické rodinné centrum Kašpárek, které už od loňského roku čelilo několika vandalským útokům, přičemž při tom posledním zároveň někdo vyvěsil na dveře parte Olgy Pavlů. která centrum vede. V textu se mj.praví, že zemřela po "vykonání trestu smrti za velezradu". Ani k pardubickému případu nebyla místní policie schopna uvést víc, než že se dosud prošetřuje.

Z konce loňského roku pochází kauza z Brna, kde byl případ místní mešity, kterou někdo polil motorovým olejem, dokonce po dvou měsících vyšetřování odložen úplně, přesto že byly k dispozici záznamy z bezpečnostních kamer.

Zatím posledním případem jsou sychronizované sprejerské útoky na pražské kavárny a podniky otevřeně sympatizující s vládním projektem HateFree Culture. Útočníci, kteří jsou zachyceni na kamerových záznamech, malovali po výlohách hesla "smrt HateFree" a nacistické symboly. Vzhledem ke stáří případu bylo vyšetřování teprve zahájeno, policie dosud nikoho nezadržela.

Přečteno: 1183x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Útok, Monitoring, Domácí, Klinika, Islamofobie, ultrapravice, Extremismus, vandalismus, výhrůžkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo