romea - logo
17. června 2021 (čtvrtek)
svátek má Adolf

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Slovenští žáci možná budou povinně jezdit na exkurze do Osvětimi

22.4.2016 11:15
Ilustrační foto (autor: C. Puisney, wikimedia commons)
Ilustrační foto (autor: C. Puisney, wikimedia commons)

Slovenští politici hledají způsob, jak v zemi omezit popularitu krajní pravice po úspěchu strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) radikála Mariana Kotleby v březnových parlamentních volbách. Opozice navrhla povinné exkurze žáků středních škol do někdejšího koncentračního tábora, ministerstvo školství její iniciativu ocenilo. Vláda také chce posílit občanskou výchovu na školách.

LSNS, jejíž představitelé se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu a odporem vůči Romům, byla se ziskem osmi procent hlasů největším překvapením voleb. Podle politologů strana získala protestní hlasy lidí nepokojených s vývojem země a bodovala v zaostalejších regionech a u mladých lidí. Sám Kotleba uspěl již v roce 2013 v regionálních volbách, kdy byl zvolen předsedou Banskobystrického kraje.

"Za jeden z aktuálních problémů považujeme rozmáhání fašistických názorů v této zemi, což se projevilo i ve volbách. Chceme, aby vláda do učebního plánu středoškoláků zařadila povinnou návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi," řekl dnes novinářům nezařazený poslanec Zsolt Simon, k jehož iniciativě se připojila celá opozice s výjimkou LSNS. Muzeum v Osvětimi leží asi 100 kilometrů od slovensko-polských hranic.

Podle Simona je prevence nejjednodušší způsob, jak lze předcházet extremismu. "Když žáci budou vidět na vlastní oči hrůzy holocaustu, přispěje to k eliminaci projevů rasismu, xenofobie, antisemitismu a extremismu," řekl poslanec.

Slovenský ministr školství Peter Plavčan iniciativu opozice uvítal. "Stejně jako u studia dějin žáci (v terénu) lépe pochopí souvislosti se stinnými stránkami světových a slovenských dějin, stejně i látku z přírodopisu lépe přijmou, když bude výuka probíhat například v lese. Takové změny jsou součástí připravované rozsáhlé reformy školství," sdělilo ČTK ministerstvo školství.

Nová koaliční slovenská vláda již slíbila posílit občanskou výchovu a výuku na školách s cílem potlačit projevy intolerance.

Povinné exkurze do Osvětimi zvažovalo Slovensko již v minulosti, do praxe toto opatření zavedeno ale nebylo. Slovensko se za války, kdy byla země pod silným vlivem nacistického Německa, dopustilo deportací desítek tisíc Židů.

Přečteno: 880x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Slovensko, Osvětim, školství, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo