romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stanislav Tišer: Vždycky jsem se rozhodl pro box

Praha, 16.1.2013 11:02, (ROMEA)
Stanislav Tišer. Foto: Rodinný archiv
Stanislav Tišer. Foto: Rodinný archiv

Server Galerie-ne.cz přinesl portrét boxera Stanislava Tišera. Přinášíme ukázku z článku:

„Levá, pravá, hák, hák!“ diriguje kluky, ze kterých pot jenom stříká, legendární boxer Stanislav Tišer. Přestože je muší váha, k věcem se vždycky uměl postavit zpříma. Místo kariéry v politice a podnikání vybudoval žižkovský klub, kde neexistují rasové ani sociální rozdíly.

Boxerna v suterénu bývalé zvláštní školy v Cimburkově ulici na pražském Žižkově je rozhodně jedním z těch míst, kde se zastavil čas. Po oprýskaných zdech se místy rozlézá plíseň, těžký zpocený vzduch neodsává žádná moderní klimatizace, a když ze sebe jdete smýt pot, sprcha vám možná zůstane v ruce. Přesto je tu skoro pořád plno. Díky Stanislavu Tišerovi je to místo, jehož atmosféra vtáhne a ke sportu přivede i ta největší dřeva. Protože tady prostě dostanou předsudky k. o.

„Když mi bylo čtyřiatřicet, ukončil jsem profesionální kariéru a přestal jsem trénovat. Byl to jediný rok bez boxu v mém životě. Během něj jsem zjistil, jak moc mi to chybí,“ vrací se Stanislav Tišer do roku 1994, kdy si začal plnit svůj sen. Syn romského muzikanta původem z Plzně k tvrdému sportu sám přičuchl už v patnácti letech, když se s pověstí rváče dostal poprvé do ringu.

„Už ve dvanácti letech jsem se ve škole pral. I když si na mě dovolovali starší kluci, tak jsem je zbil. Ve škole jsme měli dvě party, já jedné z nich šéfoval a říkal si: Proč se nezdokonalit ještě víc? Začal jsem boxovat a už na mě neměl vůbec nikdo,“ vzpomíná na svoje začátky.

Sám brzy zjistil, že box a rvačka jsou něco jiného. Jeho sportovní kariéra šla od prvního zápasu, ke kterému nastoupil měsíc po tréninku a suverénně jej vyhrál, strmě nahoru, vstříc několika titulům mistra republiky. „V roce 1982 jsem už reprezentoval naši vlast. Jezdil jsem na mezinárodní turnaje a společně s Janem Frankem jsme se chystali na olympiádu v Los Angeles. Tři měsíce jsme makali na soustředění, nepustili nás ani na víkend domů,“ vzpomíná na svoji největší sportovní šanci Tišer.

Jenže byl rok 1984 a východní blok vyhlásil olympiádě bojkot. „Jediní Rumuni řekli, že na něj kašlou a pojedou. Československo váhalo. Asi teprve čtrnáct dní tři neděle před olympiádou nám oznámili, že se k bojkotu přidáváme. Takže jsme nejeli nikam,“ vzpomíná slavný boxer.

Stanislav Tišer (5. 10. 1957)
narodil v Plzni v rodině romského muzikanta. Od patnácti let se věnuje boxu.
Většinu závodní kariéry strávil v barvách legendárních Uhelných skladů Praha pod vedením olympijského vítěze Julia Tormy.
Ve váze do 54 kilogramů se rychle prosadil do československé boxerské špičky. Závodně boxoval 25 let, Československo reprezentoval 22 krát. Je sedminásobný mistr republiky.
Trénování se věnuje od roku 1995, s malou přestávkou, kdy měl tělocvičnu v Libni, je na Žižkově.
Stanislavu Tišerovi byla v roce 2000 udělena Olympijským výborem České republiky prestižní cena Fair play, především za dlouholetou práci s mládeží.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 1011x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Box, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo