romea - logo
9. května 2021 (neděle)
svátek má Ctibor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americký zdravotní ústav označil rasismus za hrozbu pro veřejné zdraví

13.4.2021 10:52
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - web.
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - web.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve čtvrtek označilo rasismus za vážné ohrožení veřejného zdraví a ohlásilo sérii kroků, jimiž chce zasáhnout proti jeho dopadům. Podle šéfky CDC Rochelle Walenské dopadá například pandemie covidu-19 mnohem více na příslušníky některých etnických menšin kvůli přetrvávajícím systémovým bariérám v americké společnosti. Rasová rovnost je jedním ze stěžejních témat prezidentství demokrata Joea Bidena.

"Víme následující: rasismus je vážnou hrozbou pro veřejné zdraví, která se přímo dotýká blahobytu milionů Američanů. To ve výsledku zasahuje do zdraví celé země," uvedla ve vyjádření Walenská, která se stala v poslední době pro Američany velmi známou tváří, protože se pravidelně objevuje na brífincích Bílého domu týkajících se stavu šíření nákazy v USA.

Šéfka CDC dodala, že pandemie nepoměrně více dopadá na příslušníky etnických menšin kvůli převládajícímu rasismu. Ten definuje jako strukturální bariéry, které mají vliv na to, v jakých podmínkách žijí určité skupiny obyvatelstva. "V průběhu generací vyústily tyto strukturální nerovnosti v zásadní rozdíly ve zdraví daných rasou či etnicitou, které jsou vážné, dalekosáhlé a nepřijatelné," pokračovala.

CDC ve snaze tento stav napravit například nasměruje některé finance určené na boj s pandemií na podporu komunit nebělošských Američanů a dalších dotčených skupin. Přidá rovněž sekci na svou webovou stránku, jejímž cílem je přivést větší pozornost veřejnosti k dopadům rasismu na zdraví.

Rozhodnutí hlavního amerického zdravotního úřadu přivítalo Sdružení amerických zdravotníků (AMA), které stejný krok jako CDC podniklo loni v listopadu. Dopady rasismu na zdraví odsoudilo také již přes 150 místních i státních zdravotních úřadů a agentur v USA.

Podle statistik iniciativy The Covid Tracking Project lze v USA mezi černošským obyvatelstvem a původními obyvateli Severní Ameriky vysledovat asi o 40 procent vyšší úmrtnost v souvislosti s koronavirem než u bělochů.

Přečteno: 385x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Rasismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo