romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chorvatská židovská obec dnes bojkotovala oficiální ceremonii u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu

27.1.2017 15:11
Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac (Zdroj: wikipedia.org)
Kamenný květ, pomník obětí koncentračního tábora Jasenovac (Zdroj: wikipedia.org)

Chorvatská židovská obec dnes bojkotovala oficiální ceremonii u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Protestovala tak proti tomu, že chorvatská vláda toho podle ní nedělá dost, aby potlačila pronacistické nálady v zemi. Informovala o tom agentura AP.

Jak uvedl Ognjen Kraus z chorvatské židovské komunity, k bojkotu se rozhodli poté, co se úřadům nepodařilo odstranit desku vyvěšenou ve městě Jasenovac, na které je fašistický pozdrav.

V Jasenovci se přitom nacházel koncentrační tábor přezdívaný "chorvatská Osvětim". A pokřik Za dom - spremni!, v překladu Pro vlast - připraveni! byl oficiálním pozdravem fašistického Chorvatska za druhé světové války. Deska s tímto nápisem má v Jasenovci oslavovat chorvatské bojovníky, kteří zemřeli během válek v 90. letech minulého století.

"Mělo by to být vyřešeno rychle, vládním nařízením nebo zákonem, ale nic se nestalo," uvedl Kraus. "Namísto toho jsme svědky vyhrocení situace...kdo to zastaví?" dodal.

Podle premiéra Andreje Plenkoviče je celé téma velmi "citlivé". V rámci připomínky obětí holokaustu dnes zástupci státu položili věnec na židovském hřbitově v Záhřebu.
brf, ČTK
Přečteno: 1321x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Chorvatsko, Srbsko, Balkán, Nacismus, genocidaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo