romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hysterie kolem blonďatých dětí u Romů: V Srbsku chtěli na ulici vzít dítě romskému páru

Novi Sad (Srbsko), 24.10.2013 10:15, (ROMEA)
Stefan Nikolic a jeho manželka Jovanka se synem. (FOTO: http://www.blic.rs)
Stefan Nikolic a jeho manželka Jovanka se synem. (FOTO: http://www.blic.rs)

V neděli večer se v srbském městě Novi Sad pokusila skupina mužů o únos dvouletého romského chlapce, protože měl světlou pleť a útočníci si mysleli, že jej romští rodiče ukradli. Případ se stal krátce potom co světová média paušalizujícím způsobem informovala o případu blonďaté holčičky žijící v romské rodině v Řecku. Informaci přinesl server Blic.rs.

Útočníci, které napadená rodina popsala jako skinheady, napadli Stefana Nikoliće, jeho ženu Jovanku a syna Čedu před jejich domem. Muži Nikoliće, který je romské národnosti, obvinili, že ukradl dítě jeho biologickým rodičům.

Nikolić řekl serveru Blic.rs, že když vyhrožoval zavoláním policie, chuligáni utekli. Nikolić dále uvedl, že on a jeho žena Jovanka byli zrovna na procházce, otec nesl syna v náručí, když muž, který vypadal asi na 25 let na ně začal křičet: „Jak ses dostal k tomu bílému dítěti? Tos musel ukrást.“

„Byl jsem tak vyděšen, že jsem nevěděl, co dělat. Ukazoval na mého dvouletého syna Čedu,“ řekl Nikolić. „Moje žena ho prosila, aby nás nechal na pokoji. Tohle všechno sledovali jeho přátelé na druhé straně ulice, kteří stáli před hospodou, kde předtím pili. Všichni na nás ječeli, že jsme to dítě ukradli a že by nás měli šoupnout do vězení. Všem jim bylo mezi 20 a 30 roky.“

Nikolić uvedl, že začal skinheadům vysvětlovat, že jeho žena je světlejší pleti než on sám. Malý chlapec začal plakat, zatímco jeho matka bezmocně sledovala, co se dělo. „Když jsem odmítl vydat svého syna, nabídl mi za něj 100 euro. Nemohl jsem tomu uvěřit. Řekl jsem, že zavolám policii,“ řekl Nikolić. Poté k rodině údajně přistoupil muž, který předstíral, že je policista.

„Přišel k nám další muž a řekl, že pracuje pro policii a že se o mé dítě postará. Požádal jsem ho, aby s námi šel na nejbližší policejní stanici a on odmítl. Mobilním telefonem jsem zavolal policii a chuligáni utekli pryč do centra města,“ řekl Nikolić.

Podle napadeného otce, měli muži, kteří na něj dotírali, krátké vlasy a na sobě černé bundy s nálepkami ve tvaru lebek. Řekl, že často bývají vidět, jak se shlukují právě v té konkrétní hospodě. Nikolić také tvrdil, že někdo viděl skinheady, jak kreslí svastiky na okolní budovy.

„Od sobotního večera jsem neusnula a můj muž nešel do práce. Musel se mnou zůstat, protože jsme se báli, že se někdo vrátí, aby nám dítě unesl,“ řekla zpravodajskému serveru Blic.rs Jovanka Nikolić. „Stefan dřív pracoval ve velkoobchodě, chodil do práce ve tři hodiny ráno, ale nyní se bojí nechat nás doma o samotě. Kdo ví, co by se nám mohlo stát?“

Podle zpravodajského serveru Blic.rs útočníci zatím nebyli dopadeni.

Hysterii kolem blonďatých dětí v romských rodinách rozpoutal případ holčičky v Řecku, která byla nalezena u romských rodičů. Média a úřady okamžitě začali spekulovat, že dítě bylo unesené. Romští rodiče však tvrdí, že jej koupili od bulharské matky, které se o dítě nebyla schopná postarat.

V Irsku se následně policie dopustila skandálního přehmatu, když odebrala dvěma romským rodinám z Rumunska sedmiletou blonďatou holčičku a dvouletého blonďatého chlapce. Testy DNA ukázaly, že jim, jako biologickým rodičům patří.

ryz, Blic.rs, překlad z angličtiny Jana Kavalírová
Přečteno: 2224x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Děti, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo