romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nejvyšší soud umožnil Charlottesville odstranit sochy generálů Konfederace, symboly rasismu a útlaku černochů

5.4.2021 21:46
Socha Roberta E. Lee v Charlottesville (FOTO: Wikimedia Commons)
Socha Roberta E. Lee v Charlottesville (FOTO: Wikimedia Commons)

Nejvyšší soud v americkém státě Virginie minulý týden rozhodl, že město Charlottesville může odstranit sochu jižanského generála Roberta E. Leeho a dalšího generála Konfederace. Leeův pomník se v roce 2017 stal středobodem demonstrace krajní pravice, při které pravicový radikál najel autem do skupiny odpůrců. Incident si vyžádal jedno úmrtí a 19 zraněných, píše agentura Reuters.

Nejvyšší soud odmítl žalobu občanů, kteří se snažili odstranění soch zabránit a zrušil tak rozhodnutí soudu nižší instance. Kromě Leeho sochy se jednalo o sochu generála Thomase „Stonewalla“ Jacksona. Obě památky byly vztyčeny ve 20. letech minulého století.

Charlottesville plánovalo odstranění jezdecké sochy Leeho, který velel jižanským vojskům během americké občanské války v letech 1861 až 1865, v roce 2017. Pravicoví radikálové následně uspořádali proti rozhodnutí města protest, při kterém se v jeho ulicích střetli se svými odpůrci. Jeden z neonacistů později najel vozem do davu lidí, zabil 32letou Heather Heyerovou a 19 lidí zranil.

O pomnících představitelů Konfederace, která během občanské války hájila otroctví, se v USA diskutuje pravidelně. Zatímco někteří lidé je vnímají jako historické monumenty a součást jižanské kultury, jiní je považují za symboly rasismu a útlaku černochů.

Ve Spojených státech je nyní vedeno soudní řízení s bývalým policistou, který je obviněný z vraždy černocha George Floyda. Jeho smrt při policejním zákroku loni v létě vyvolala masivní demonstrace proti rasové diskriminaci, při které mnozí protestující volali po odstranění takových památek. Proti sochám obrátili hněv i protestující v dalších zemích, například v britském Bristolu demonstranti tehdy strhli bronzovou sochu Edwarda Colstona, který prodal do Ameriky na 80.000 mužů, žen a dětí z Afriky.

Přečteno: 399x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Soud, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo