romea - logo
24. července 2021 (sobota)
svátek má Kristýna

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté řádili v Bratislavě po protiimigrační demonstraci. Zadrženo i 60 Čechů

22.6.2015 9:47
Několik tisíc lidí přišlo 20. června 2015 na Náměstí SNP v Bratislavě na demonstraci proti přílivu uprchlíků pod názvem Stop islamizaci Evropy. Proti nesnášenlivosti demonstrovalo několik stovek lidí. (Koláž: Romea.cz)
Několik tisíc lidí přišlo 20. června 2015 na Náměstí SNP v Bratislavě na demonstraci proti přílivu uprchlíků pod názvem Stop islamizaci Evropy. Proti nesnášenlivosti demonstrovalo několik stovek lidí. (Koláž: Romea.cz)

Slovenská policie v souvislosti se sobotní demonstrací proti přílivu imigrantů do Evropy, kterou provázely výtržnosti, mimo jiné zadržela 60 českých občanů. V diskusní relaci hlavního televizního kanálu veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice RTVS to řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Policie ČTK sdělila, že 41 Čechů je podezřelých z trestného činu výtržnictví. Slovenští policisté podle dřívějších informací dohromady předvedli na služebny kolem 140 osob.  U několika účastníků protestu policisté našli atrapy výbušnin a takzvané chladné zbraně, mezi které patří například nože. Dva policisté byli zasaženi z davu slzným plynem, podezřelého z útoku policie zadržela.

Na demonstraci do centra Bratislavy přišlo v sobotu několik tisíc lidí. Jinou akci v centru slovenské metropole proti nesnášenlivosti podpořilo mnohem méně demonstrantů.

Část protiimigračních demonstrantů se sešla u hlavního nádraží, odkud se v doprovodu policistů včetně těžkooděnců vydala na pochod na místo hlavního shromáždění. Když lidé procházeli kolem sídla slovenského prezidenta, kde byly asi dvě stovky účastníků demonstrace proti nesnášenlivosti, někteří účastníci pochodu začali házet do davu svých odpůrců plastové láhve, plechovky či světlice. Oba davy pokřikovaly různá hesla, jejich přímému střetu ale policisté zabránili.

Kotleba provokativně: Přeji vám vydařený bílý den

Na pódiu se během protiimigrantské demonstrace vystřídali zejména lídři ultranacionalistů a krajní pravice. Největší potlesk sklidil banskobystrický župan Marian Kotleba, který tak jako ostatní řečníci kritizoval kvóty na uprchlíky, Brusel i slovenské politiky.

Davu nejprve provokativně popřál "vydařený bílý den" a pokračoval: "Nejsme tu jen proto, abychom zastavili imigranty, ale abychom zastavili i ty, kteří nás ničí z parlamentu a z vlády. Naší povinností je postarat se i o zrádce z parlamentu a vlády." Dav lidí mu odpověděl pokřikem "oběsit".

Na pódiu vystoupil i několikrát trestně stíhaný Marián Mišun, bývalý městský policista z Púchova. Řekl, že jelikož v Česku není prý pálení vlajky EU trestný čin, dává evropskou vlajku demonstrantům z Česka, "ať s ní udělají, co chtějí". Dav začal křičet - podpálit. Nakonec ji dav roztrhal a zapálil.

Zbylí řečníci vyhrožovali parlamentním politikům "zúčtováním" či vyhozením z okna, nebo zdravili dav pozdravem "Na stráž!", který používali členové Hlinkovy gardy během válečného Slovenského státu.

S projevem vystoupil rovněž místopředseda české Dělnické strany sociální spravedlnosti Jiří Froněk. "Mnoha imigrantů trpí nemocemi, které tu nebyly ani ve středověku," prohlásil.

Účastníci demonstrace, první svého druhu na Slovensku od vypuknutí migrační krize v EU, často křičeli "My jsme tu doma!", "Slovensko Slovákům!" nebo vulgární hesla namířená proti Spojeným státům. Organizátoři ohlásili, že demonstraci v budoucnu zopakují.

Neonacisté napadli diváky závodu i rodinu s dítětem

K výtržnostem na různých místech Bratislavy došlo zejména po skončení protestní akce. Skupina asi 300 osob napadla v areálu Bratislavského hradu diváky cyklistického závodu. Policie tam zadržela 27 neonacistů, podle českého policejního přidělence na Slovensku Petra Lessyho mezi nimi byli i Češi.

Mezi diváky na závodech byl i Ondřej. "Sledovali jsme trať, najednou jsme spatřili, jak k nám jdou neonacisté," řekl pro Denník N. "Lidé zpanikařili a začali utíkat směrem k hradu, děti plakaly a křičely, extremisté s kuklami na hlavách běželi k nám. Chtěli jsme jim utéct, ale ze strany, kde je Zámecká ulice přicházeli další, takže nás obklíčili. "

V té chvíli podle Ondřeje doběhli policisté. Část radikálů se pokusila vmísit mezi lidi. "Tehdy na ně lidé křičeli - nyní buďte hrdinové." Další extremisté házeli kameny po policistech, ale těm se je nakonec podařilo dostat pod kontrolu. Ještě předtím však napadli kameramana RTVS, který závod natáčel.

VIDEO - napadení závodu

Posted by Bernardo Cruz on 21. červen 2015

Slovenská policie zasahovala mimo jiné i nedaleko Hradu, kde výtržníci poškodili policejní vozy a kde policisté zadrželi 45 lidí. K incidentům došlo také na hlavním nádraží, kde například maskovaní extremisté házeli kameny po členech rodiny ze Saúdské Arábie s dítětem v kočárku.

Rodina vystoupila z trolejbusu na bratislavském hlavním nádraží právě ve chvíli, kdy se tam vracela tlupa neonacistů. Tři zahalené ženy a jeden muž s dítětem v kočárku ze Saúdské Arábie se okamžitě stali terčem vulgárních nadávek.

 "Hej, dej si to dolů," křičel podle serveru Aktuality.sk mladý radikál na ženu se zahalenou tváří. V tu chvíli si rodiny s plačícím malým dítětem všimla i policie a několik mužů v zelených uniformách ji obklopilo a chránilo.

Extremisté na ženy a dítě v kočárku začali házet kameny a láhve naplněné vodou. Kameny přitom zasáhly i reportéra Aktualit a blízko zaparkované policejní auta. Rodiny nakonec pod policejní ochranou nastoupila do taxíku a odjela.

VIDEO - napadení rodiny s dítětem

Policie zadržela 60 extremistů z ČR

Slovenská policie mimo jiné zadržela 60 českých občanů. Česká diplomacie má informace o více než čtyřech desítkách zadržených českých občanů, kteří se v Bratislavě prý dopustili výtržností. Z nich slovenská policie už 21 propustila, dalších 21 čekalo v celách předběžného zadržení, řekla v neděli ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Podle českého policejního přidělence na Slovensku Petra Lessyho slovenská policie některým českým občanům sděluje obvinění z trestného činu výtržnictví. Podle něj Češi byli zadrženi na vícero místech slovenské metropole.

Slovenská policejní mluvčí Tatiana Kurucová uvedla, že vyšetřování výtržností skončeno nebylo a že policie kromě jiného analyzuje vlastní nahrávky i záběry, které jí poskytli občané a média. Za výtržnictví hrozí na Slovensku až tříleté vězení.

Násilnosti ve slovenské metropoli odsoudili občanští aktivisté a politování nad incidenty vyjádřil předseda parlamentu Peter Pellegrini. Ministr vnitra Kaliňák řekl, že policie podle něj situaci zvládla a že po narušení veřejného pořádku zasahovala okamžitě.

VIDEO

ryz, ČTK, Denník N
Přečteno: 1264x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Xenofobie, Demonstrace, Neonacismus, Bratislava, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo