romea - logo
19. června 2021 (sobota)
svátek má Leoš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Média informují o videu z bitky v Paříži různě: Šlo o napadení uprchlíků nebo o jejich vzájemnou rvačku?

19.4.2016 22:40, (AKTUALIZOVÁNO 20. 4. 2016, 12:40)
Bitka mezi uprchlíky a samozvanou domobranou na předměstí Paříže (duben 2016)
Bitka mezi uprchlíky a samozvanou domobranou na předměstí Paříže (duben 2016)

Server iDNES.cz a Aktuálně.cz zveřejnil v pondělí video z pařížského provizorního tábora pro uprchlíky v blízkosti stanice metra Stalingrad. Servery tvrdí, že na videu je rvačka mezi uprchlíky. Vycházejí ze zpravodajství agentury Reuters. Některé zahraniční servery však uvádějí, že uprchlíci se stali terčem útoku jakési civilní domobrany, některé servery píší o útoku pravicových extremistů.

"Desítky migrantů se ve čtvrtek porvaly v Paříži. Útočili na sebe dřevěnými a kovovými tyčemi. Bitku ukončila po jedenácté večer až policie za použití slzného plynu. Potyčka vypukla mezi běženci, kteří se usadili nedaleko pařížské stanice metra Stalingrad," píše server iDNES.cz.

Zahraniční servery, ale i server televize Nova a server Novinky.cz o rvačce však informují jinak. "V bojovou zónu se proměnila v noci na sobotu centrum Paříže. U stanice metra Stalingrad se střetli migranti se samozvanou civilní brigádou," píše server Tn.cz.

"Policie uvádí, že si stále není jista příčinou střetů, což píše i list Le Parisien, podle kterého mohlo jít o boj o teritorium. List Metro uvádí, že se střetli migranti s ultrapravicovými bojůvkami, které staví „hlídky proti zločinu“," uvádí server Novinky.cz.

"Čtyři migranti byli hospitalizováni a jeden muž byl zatčen minulý týden poté, co samozvaná domobrana napadla uprchlický tábor na severním předměstí Paříže," píše server Eyewitness News.

"Rostoucí napětí vyústilo ve střety mezi stovkami migrantů a pravicovými extremisty v Paříži," napsal server Metro.

"Video jsme převzali od agentury Reuters," napsal serveru Romea.cz Blahoslav Baťa z redakce Aktuálně.cz s odakzem na citaci agentury. "Násilné střety mezi skupinami přistěhovalců vypukly ve čtvrtek (14. dubna) v severní části Paříže, poblíž stanice metra Stalingrad," píše agentura Reuters.

Obdobně na dotazy serveru Romea.cz reagovala editorka iDNES.cz Šárka Pálková, která odkazovala na další článek na serveru iDNES.cz, kde je v závěru zmíněna i možnost útoku pravicových extremistů. U videa tato infromac echybí. "Čerpali jsme primárně ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, jak je uvedeno v daném článku. Z agentury Reuters a Le Parisien," uvedla pro Romea.cz Pálková.

"Ve všech těchto zdrojích bylo uvedeno, že se mezi sebou poprali migranti. Navíc jsme čerpali i z britských webů, jak píšeme v závěru zprávy, kde se spekulovalo o napadení pravicovými extremisty. Což jsme také uvedli. Jednalo se ale o bulvární weby a důvěryhodnější jsou v takovém případě Reuters i Le Parisien," dodala Pálková.

O tomto jediném videu si tedy můžeme na internetu přečíst několik verzí toho, jak celá situace vznikla. Záleží odkud jednotlivé zpravodajské servery čerpají informace, jakému zdroji dají přednost. Je to příznačné pro dnešní mediální změť, ve které je těžké se vyznat a udělat si tak názor, který by co nejvíce odpovídal realitě.

VIDEO

Přečteno: 2353x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Uprchlíci, Francie, Hoax, manipulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo