romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Srbsko: Romský pár nahlásil odcizení svého auta. Policie muže brutálně zbila a nutila ho přiznat pojišťovací podvod

17.5.2017 18:00
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz
Napadený Rom po útoků policistů v Bělehradu, zdroj errc.cz

Romský manželský pár byl údajně napaden během policejního výslechu poté, co nahlásil krádež svého automobilu. Srbští policisté pár drželi na výslechu třináct hodin. Manželům vyhrožovali, že je uvězní a odeberou jim děti. Nutili je, aby se přiznali, že jde o pojišťovací podvod. O případu informovalo Evropské centrum pro práva Romů, které páru poskytuje právní pomoc.

Manželský pár odcizení automobilu oznámil na policejní stanici v Mladenovaci. Odtud je policisté prý v neoznačeném voze převezli do Bělehradu. Po příjezdu byly provedeny testy na detektoru lži a následně byl pár rozdělen a jednotlivě vyslýchán.

Muže nechali pokleknout uprostřed místnosti. Obklopilo ho osm policistů, kteří ho začali surově bít pěstmi do tváře a nutili ho přiznat se, že auto ukradl on a že se jedná o pojišťovací podvod. Když se nechtěl přiznat, policisté ho začali kopat do břicha a také ho švihali přes ruce koženým páskem. Jeden z policistů ho dusil igelitovým pytlem přehozeným přes hlavu, další mu vyhrožoval mučením elektrickým proudem. Jeden z policistů na něj měl pak namířit zbraň a vyhrožovat, že ho zastřelí.

Rom chtěl při výslechu zavolat právníkovi, to ale policisté nedovolili. Šikanovaný muž pak z vedlejší místnosti slyšel jednoho z policistů, jak domlouvá odebrání svých dvou dětí.

Po dlouhých 13 hodinách manžele pustili domů, avšak jen pod podmínkou podpisu dokumentů, které si předtím nemohli přečíst. Muž po propuštění ihned vyhledal lékařskou pomoc. Byla mu diagnostikována fyzická zraněními na obličeji i těle a také posttraumatická stresová porucha.

Prezident ERRC Đorđe Jovanović vyjádřil manželskému právu solidaritu a ocenil, že se odvážně postavili za svá práva a chtějí případ řešit soudní cestou. "Stojíme za nimi a budeme je podporovat, dokud se případ nevyšetří," uvedl Jovanović s tím, že i kdby manželský pár případ zkreslil není možné, aby policie takovým způsobem někoho mučila. "Pokud se prokáže, že jsou něčím vinní, soud musí rozhodnout o trestu. není možné, aby vás v civilizované zemi policie mlátila," dodal prezident ERRC Đorđe Jovanović.

Přečteno: 2814x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Útok, Policie, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo