romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Srbský patriarcha žádá premiéra, aby zakázal průvod homosexuálů

3.10.2012 15:47, (ROMEA)
Jeden ze
Jeden ze "skandálních" snímků autorky Ohlson-Walling.

Patriarcha vlivné srbské pravoslavné církve vyzval premiéra Ivicu Dačiče, aby zakázal na sobotu plánovaný pochod homosexuálů. Taková akce podle něho uráží křesťanství.

Patriarcha Irinej podle agentury Tanjug napsal premiérovi, že půjde o průvod hanby, který vrhne morální stín na Bělehrad. Chce také, aby úřady zakázaly výstavu švédské fotografky Elisabeth Ohlsonová Wallinové, jejíž vernisáž se má v srbské metropoli konat dnes večer. Na některých snímcích je Ježíš zároveň s homosexuály nebo v ženských šatech a na podpatcích, což je podle patriarchy hluboce urážlivé. Týdeníku NIN hlava srbské ortodoxní cirkve zase řekla, že vůči homosexuálům pociťuje hluboký soucit a že je třeba těmto lidem pomáhat bojovat s jejich "nepřirozenou anomálií".

Na sobotu se chystají i pravicové skupiny, které chtějí uspořádat protestní shromáždění proti pochodu homosexuálů a chtějí narušit i výstavu švédské fotografky. Policie slibuje nulovou toleranci násilnostem. "Nasadíme dnes i v sobotu dostatek sil, abychom zabránili jakémukoliv porušování zákona a pořádku," citovala agentura Reuters zástupce policie, který si nepřál být jmenován.

Premiér Dačić, který zároveň zastává post ministra vnitra, pochod za větší práva pro homosexuály označil za zásadní bezpečnostní riziko a řekl, že ho policie může zakázat.

První ročník Gay Pride se v Bělehradě uskutečnil před dvěma lety. Při doprovodných násilnostech utrpělo zranění asi 130 strážců zákona. Výtržníci zapalovali auta a rabovali obchody. Samotný pochod byl bezproblémový, na bezpečnost dohlíželo 5000 policistů. Loni úřady manifestaci zrušily krátce před jejím konáním.

Dačičova vláda, v níž zasedli nacionalisté a socialisté vedení v minulosti autoritářským prezidentem Slobodanem Miloševičem, je pod tlakem Západu, aby pochod povolila a dokázala, že chrání lidská práva. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová v dopise, v němž podpořila organizátory manifestace, napsala, že "všichni Srbsko sledují". Bělehrad letos v březnu získal status kandidáta na členství v Evropské unii.

Reuters připomíná, že tradičně konzervativní společnost v balkánských zemích se jen pomalu smiřuje s tím, že sexuální menšiny by měly mít více práv. Akce, jako je ta plánovaná na sobotu, často provázejí násilnosti.
Přečteno: 730x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Zahraniční, Srbsko, Pochod, Lidská práva, GayHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo