romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústava Bosny a Hercegoviny (BaH) porušuje lidská práva, protože zakotvuje diskriminaci při volbě kolektivní hlavy státu

Štrasburk, 10.6.2016 10:47, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Ústava Bosny a Hercegoviny (BaH) porušuje lidská práva, protože zakotvuje diskriminaci při volbě kolektivní hlavy státu. K tomuto závěru dnes dospěl Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bosenský stát má tříměsíční lhůtu, ve které se může proti rozsudku odvolat.

Verdikt se týká případu lékaře Ilijaze Pilava, který je bosňácké (dříve muslimské) národnosti a žije v srbské části Bosny. Stěžoval si na to, že mu nebylo dovoleno kandidovat do tříčlenného předsednictva BaH. Média uvádějí, že chtěl kandidovat už dvakrát, v letech 2006 a 2010.

Bosenské úřady poukazují na to, že podle ústavy a volebního zákona k tomu není oprávněn. Základní zákon totiž stanoví, že předsednictvo tvoří zástupci tří konstitutivních národů - Bosňáků, Srbů a Chorvatů. Bosňácký a chorvatský člen jsou přitom voleni v bosňácko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny (FBaH) a srbský člen v Republice srbské (RS).

Bosnu rozdělila na tyto dvě ve značné míře autonomní entity daytonská mírová dohoda. Její uzavření znamenalo konec války, která zemi sužovala v letech 1992-1995.

Pilav svou stížnost předložil už v roce 2007. Štrasburský soud svůj dnešní verdikt v této kauze zdůvodnil poukazem na to, že tříčlenné předsednictvo je politickou institucí celého státu, a nikoli entit RS a FBaH. Její rozhodnutí se dotýkají života všech občanů bez ohledu na to, v které části země žijí.

Agentura AP poznamenala, že takováto diskriminace obsažená v ústavě bude zřejmě jednou z překážek na cestě Bosny do Evropské unie.
Přečteno: 926x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bosna, Hercegovina, Nacionalismus, Náboženství, Válka, Štrasburk, Soud, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo