romea - logo
5. srpna 2021 (čtvrtek)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Drážďanech začal sledovaný soud s pravicovými extremisty

8.3.2017 11:44
Protiimigrantský protest ve Freitalu (Zdroj: Repro YouTube)
Protiimigrantský protest ve Freitalu (Zdroj: Repro YouTube)

V Drážďanech včera za bezprecedentních bezpečnostních opatření začal soud s osmi pravicovými extremisty, kteří jsou obžalováni ze série bombových útoků na uprchlíky a politické odpůrce. Sedmi mužům a jedné ženě, kteří si materiál pro výbušniny obstarávali i v Česku, hrozí mnohaleté tresty vězení. Takzvanou skupinu Freital, pojmenovanou podle podkrušnohorského města u Drážďan, odkud většina jejích členů pochází, považují vyšetřovatelé za teroristické uskupení, jehož cílem bylo útočit na uprchlíky i lidi jiného politického přesvědčení a zastrašovat je.

Členové skupiny, která vznikla v červenci 2015, čelí kvůli pěti bombovým útokům mimo jiné obžalobě z pokusu o vraždu nebo těžkého ublížení na zdraví. Při prvním útoku z konce července 2015 zničila podle vyšetřovatelů skupina ve Freitalu výbušninou auto politika za stranu Levice, při dalším v září zase okno kanceláře místního sdružení této strany. V říjnu 2015 skupina zaútočila i s použitím kyseliny máselné na alternativní ubytovací zařízení v Drážďanech. Zbylé dva útoky směřovaly proti běžencům.

V noci na 20. září a 1. listopadu 2015 zaútočili členové skupiny výbušninou na byty pro uprchlíky ve Freitalu. Při druhém z těchto útoků zranila skleněná střepina v obličeji šestadvacetiletého Syřana. Krátce po tomto útoku policie zatkla tři členy skupiny, činnost těch zbylých ukončil o pět měsíců později rozsáhlý zásah speciálních jednotek. Za teroristické spolčení obžalovaným ve věku 19 až 39 let hrozí až deset let odnětí svobody, za pokus o vraždu až 15 let vězení.

Zatímco obžaloba skupinu, která se podle ní snažila sestrojit i trubkovou bombu, viní z terorismu, obhajoba to odmítá, i když spáchání trestných činů připouští. "Skupina neměla za cíl otřást státem v jeho základech nebo úplně odstranit státní systém," tvrdí jeden z obhájců Rolf Franek. Výroba výbušnin ze zábavní pyrotechniky dovezené z Česka má podle něj jinou kvalitu než například vražedné činy takzvaného Islámského státu.

Dovoz zábavní pyrotechniky z Česka a Polska německé úřady dlouhodobě zakazují, neboť je podle nich nebezpečná. Význam ostře sledovaného procesu dokládá i to, že kvůli němu musel v Drážďanech vzniknout nový soudní sál. Žádný z těch dosavadních totiž neodpovídal požadavkům pro soud se skupinou osob podezřelých z terorismu. V soudní síň se tak nakonec trochu paradoxně proměnila část budovy, která měla původně sloužit jako ubytovna pro uprchlíky.

Přečteno: 1207x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Německo, Drážďany, Extremismus, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo