romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojsko kvůli koronaviru izoluje romské ghetto Bambusky v Martině. Otevírá se naopak osada Sačurov

24.2.2021 10:03
Romské ghetto Bambusky v Martině. Foto: facebook
Romské ghetto Bambusky v Martině. Foto: facebook

Město Martin zcela uzavře romské ghetto Bambusky. Po víkendovém přetestování přibylo podle regionálního hygienika Tibora Záborského 61 jejíj obyvatel s onemocněním COVID-19 a celkově jich evidují 116. Zajistit kontrolu dodržování karanténních opatření v Bambuskách a testování jejích obyvatel nařídila městu už minulý týden vyhláška Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) v Martině. 

"Po dnešku se pravidla moc nezmění, protože v karanténě už byly celé bytové jednotky. Ve smyslu nové vyhlášky bude v karanténě celá lokalita. To znamená, že obyvatelé se nebudou moci volně pohybovat ani s negativním výsledkem testu na COVID-19," vysvětlil Záborský .

Martinský primátor Ján Danko uvedl, že město zajistilo v Bambuskách dostatek pitné vody, dřevo na topení a přístup občanů k potravinám. "Situace je určitým způsobem omezena od minulého týdne, protože městská policie i Policie dělali kontroly pohybu občanů do města. Ti, kteří měli negativní testy, mohli jít za nezbytnými věcmi. Od dnešního dne nebude možný žádný pohyb ani dovnitř ani ven. Městská policie, policie a vojáci (Ozbrojené síly SR) budou i pohyb do města, aby se infekce nepřenesla na jiné obyvatele, " řekl Danko.

Podle přednosty Okresního úřadu (OÚ) v Martině Vladimíra Polakovič předpokládali minulý týden, že onemocnění COVID-19 má 55 obyvatel vyloučené lokality. "Po přetestování se bavíme už o 116 pozitivně testovaných, většinou přes RT-PCR testy. Chtěli jsme se vyhnout celoplošné uzávěře, ale na základě výsledků to není možné. Žádáme mimořádně posily příslušníků OS SR ve společných hlídkách s členy policie. Uzavřeme všechny přístupové komunikace do této lokality a 24 hodin budeme nepřetržitě hlídkovat v posílených hlídkách. Spoléháme i na pracovníky komunitního centra, kteří mají blízký kontakt s obyvateli lokality. Podle jejich vyjádření jsou obyvatelé dostatečně disciplinovaní. Věřím, že poslechnou všechna nařízení, " dodal Polakovič.

Jak Romea.cz již informovala, uzavřená kvůli karanténě je také osada Glejovka v Pezinku. Naopak osada Sačurov v okrese Vranov nad Topľou se po karanténě dnes ráno otevřela. Oznámil to starosta obce Peter Barát na základě doporučení okresního krizového štábu, který se situací v obci zabýval v pondělí.

Jak doplnil, obec v osadě další kolo komunitního testování neplánuje. Pokud však bude samospráva organizovat plošné testování v obci, Barát by uvítal, kdyby se na něm zúčastnili i dosud netestování obyvatelé osady. Na dodržování karantény třech naposledy pozitivně testovaných osob bude dohlížet místní občanská pořádková služba.

Přečteno: 805x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo