romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel Siegfried Heilig, čestný předseda Bavorského sdružení německých Sintů a Romů

28.1.2021 12:43
Siegfried Heilig (FOTO: Landesverband Bayern)
Siegfried Heilig (FOTO: Landesverband Bayern)

Dokumentační a kulturní středisko německých Sintů a Romů zveřejnilo zprávu o úmrtí Siegfrieda Heiliga, který významně formoval a podporoval práci sdružení v Bavorsku jako dlouholetý místopředseda a čestný předseda. Siegfried Heilig zemřel 25. ledna 2020 ve věku 86 let v Norimberku.

"Siegfried Heilig si coby pamětník dal za cíl ukázat, až kam může vést rasová ideologie a pravicový radikalismus. Svojí aktivitou podal ruku k usmíření a získal si u každého, kdo se s ním měl možnost setkat, úctu a uznání za práci v oblasti občanských práv Sintů a Romů. Hluboce lituji, že se nyní se Siegfriedem Heiligem musíme rozloučit, protože s jeho odchodem bude mezi Sinty nenávratně chybět další důležitá osobnost. Budeme uctívat jeho památku,“ uvedl předseda Dokumentačního a kulturního střediska Romani Rose.

Siegfried Heilig se narodil 10. září 1934 v Bloensdorfu a vyrostl v Magdeburgu. Jeho rodiče a prarodiče byli živnostníci s loutkovým divadlem. Na základě Himmlerova dekretu ze dne 17. října 1939 byla rodina uvězněna v internačním táboře v Magdeburgu. Tyto tábory byly přípravou na již plánované deportace. Pro rodinu Heiligů to znamenalo ztrátu jejich divadla.

Díky své babičce Anně Heiligové, která ho, jeho rodiče a jeho dva bratry skryla v zavazadlovém voze, unikl 1. března 1943 před deportací magdeburských Sintů a Romů do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Anna Heilig tam byla stejně jako řada dalších členů rodiny Heilig zavražděna.

Devítiletý Siegfried, jeho rodiče a sourozenci přežili další dva roky až do osvobození v úkrytech v Braniborsku v neustálém strachu z objevení a zatčení.

Jako přeživší holocaustu se Siegfried Heilig intenzivně angažoval na vzpomínkových pracích a jako aktivní člen představenstva bavorského regionálního sdružení. Po mnoho let doprovázel delegace ústřední rady na mezinárodní vzpomínkovou pietu 2. srpna do Osvětimi-Birkenau. V roce 2015 zde hovořil poprvé sám jako přeživší holocaustu o své zkušenosti z dětství. Za své neúnavné úsilí získal Siegfried Heilig jako jeden z posledních pamětníků v roce 2014 od tehdejšího spolkového prezidenta Joachima Gaucka Řád za zásluhy Spolkové republiky Německo.

Přečteno: 594x
 

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, Holocaust, NěmeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo