romea - logo
26. července 2021 (pondělí)
svátek má Anna

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zemřel významný romský představitel Ján Cibuľa

Bern, 19.8.2013 15:14, (ROMEA)
Ján Cibuľa (FOTO: Archív rodiny Kňažekovej/Pravda.sk)
Ján Cibuľa (FOTO: Archív rodiny Kňažekovej/Pravda.sk)

Významný romský představitel MUDr. Ján Cibuľa zemřel v neděli 18. srpna po těžké nemoci ve švýcarském Bernu. TASR o úmrtí informovala neteř zesnulého.

Byl lékařem, spoluzakladatelem a prezidentem Mezinárodní romské unie, kandidátem na Nobelovu cenu míru v roce 2001.

Ján Cibuľa pocházel ze slovenského Klenovce, kde se narodil 7. ledna 1932. S prací za lepší postavení Romů začal Ján Cibuľa ještě během svého působení na Slovensku, kde v roce 1957 promoval na Lékařské fakultě Univerzity Komenského (UK) v Bratislavě.

V roce 1968 byl spoluzakladatelem Svazu Cikánů-Romů na Slovensku. Ve stejném roce však bývalé Československo opustil a začal žítve Švýcarsku. Působil jako člen parlamentu romské organizace, která v roce 1971 připravovala vznik Mezinárodní romské unie (International Romani Union - IRU). V roce 1978 se stal jejím prezidentem.

Cibuľa byl jedním z iniciátorů setkání 8. dubna 1971 v Londýně (Velká Británie), na kterém jeho účastníci poprvé veřejně odmítli pojmenování "Cikán" od majoritních společností a deklarovali přijetí pojmenování Rom. Zároveň přijali i svou vlajku. Tento den se stal později Mezinárodním dnem Romů. V roce 1985 se Cibuľa stal laureátem švýcarské kulturní ceny kantonu Bern.

V roce 2001 navrhlo Sdružení česko-slovenských Romů v Kanadě Jána Cibuľu na udělení Nobelovy ceny míru. Ján Cibuľa byl i nadaným houslistou. Informuje agentura TASR.

ryz, TASR
Přečteno: 1635x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, úmrtí, Mezinárodní den Romů, Mezinárodní romská unieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo