romea - logo
4. srpna 2021 (středa)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Charta 77 našima očima

Praha, 23.4.2007 15:11, (Romano voďi)

Letos uplynulo celých třicet let od zveřejnění textu prohlášení Charty 77, občanského sdružení, které v době komunistického režimu bojovalo za rozšíření občanských a politických svobod tehdejších československých občanů. O Chartě 77 jste jistě slyšeli ve škole. A pokud ne, nebo se o politiku moc nezajímáte, rubrika Našima očima vám „naservíruje“ to, co by vás zajímat skutečně mohlo.

Už před třiceti lety se totiž řešily problémy spjaté s romskými dětmi a mládeží, které jsou i dnes stále aktuální a zdají se být stále neřešitelnými… V anketní otázce jsme se ptali teenagerů, zda něco o Chartě 77 vědí, zda znají nějaké představitele tohoto sdružení a jestli by i oni sami veřejně bojovali za občanská práva v době komunismu. A jaký vztah mají vůbec k politickým záležitostem v naší zemi? Napište nám i vy! Podělte se s námi o své názory na romea@romea.cz nebo na tomasbystry@seznam.cz

REAKCE NA ČLÁNEK
Charta 77 a Romové (Petr Uhl)

Minirozhovor nejen o Chartě 77

PhDr. Jiřina Šiklová, CSc., vystudovala historii a filozofi i na Filozofi cké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kterou absolvovala v roce 1958. Po krátkém působení na této fakultě se v roce 1965 podílela na založení katedry sociologie FF UK, kde se zabývala problematikou mládeže a studentského hnutí. V roce 1995 získala ocenění Žena Evropy za svůj přínos integraci Evropy. V roce 1999 jí byla prezidentem republiky udělena Medaile za zásluhy 1. stupně. V únoru 2000 získala medaili Alice Masarykové za zásluhy o rozvoj sociální práce v ČR. Krom jiného se zajímá i o národnostní problémy a vyučovala sociologii v mediálním kursu pro mladé romské novináře.

* Charta 77 se krom jiného zabývala i otázkou neúspěšnosti romských žáků v českých a slovenských školách. Problém byl řešen tím, že romské děti byly přeřazovány do zvláštních škol určených pro děti s podprůměrnou inteligencí. Tento problém je stále v českém školství aktuální. Proč si myslíte, že tato otázka, kterou se už před třiceti lety chartisté zabývali, se zdá stále neřešitelná?

Protože romské děti vyrůstají v prostředí, které je nemotivuje k výkonům ve škole, a jejich znalosti českého jazyka jsou nižší, než je průměr.

* V dokumentu Charty 77 O postavení Cikánů v Československu zmiňují chartisté jako hlavní příčinu výše zmíněného problému to, že neexistují romské školy, které by přirozeně navazovaly na romskou kulturu a rozvíjely by ji. Myslíte si, že i v aktuální době je to stále hlavní příčina? Vy osobně byste byla pro zřízení základních „romských škol“?

Vytvoření základních romských škol vedených v romštině by vedlo k ještě větší izolaci romských dětí, než je to dnes. Pak by přechod na běžné školství byl zcela vyloučen, protože by se děti nedomluvily a nerozuměly by. Řešení je v zavádění předškolní výchovy pro romské děti, během které by se vyrovnaly jejich jazykové znalosti ještě před nástupem do školy. Pak by mohly pokračovat s ostatními a nebyly by vyčleněny.

* Chybí i vám na českých školách v hodinách dějepisu či občanské nauky zmínky o Romech na našem území?

Zmínky o Romech v osnovách pro vyučování jsou již dány. Existují výborné učebnice doplňující znalosti i pro učitele. Například Romský dějepis. Ale asi není ve školách čas a zájem toto vyučovat většinové obyvatelstvo.

* Nejtruchlivější kapitolou, která se již ve zmíněném dokumentu objevuje, jsou „soudní rozhodnutí o umístění romských dětí v dětských domovech proti vůli rodičů schopných dítě vychovávat...“ Také stále aktuální téma. Liší se ale i přesto dnešní situace v tomto ohledu od situace před třiceti lety? Není řada romských dětí umísťována do dětských domovů také kvůli školní docházce a ne z důvodu „neschopných“ rodičů?

Na to neznám odpověď. Abychom ji znali,museli bychom napřed přešetřit všechny důvody, pro které byly děti v minulých letech odebrány z rodin a umístěny do dětských domovů. Těžko by se to posuzovalo, protože neschopnost rodičů děti vychovávat je obvykle provázena i jejich nezájmem posílat děti do školy.

Tomáš Bystrý
Přečteno: 1168x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Komentář, RV 03/2007HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo