romea - logo
19. června 2021 (sobota)
svátek má Leoš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klatovy: Dívka si vymyslela, že ji zbili Romové

Klatovy, 9.12.2011 12:05, (ROMEA)

Nečekané rozuzlení má jeden z útoků na děti v Klatovech, které v posledních týdnech vyvolaly napětí ve městě a někteří lidé kvůli nim dokonce chtěli vzít spravedlnost do svých rukou. Sedmnáctiletá studentka, která tvrdila, že byla zbita Romy, se nyní přiznala, že si vše vymyslela. Informoval o tom server Deník.cz.

Minulý týden vyhledala lékařskou pomoc zraněná 17letá studentka jedné z klatovských středních škol. Policistům poté tvrdila, že se ve Vídeňské ulici nechtěně srazila s Romkou, která tam šla se svou partou kamarádů různé barvy pleti. Uvedla, že dostala od Romky facku, a když se bránila, dal jí jeden ze členů skupiny silnou ránu pěstí. Jenže nyní se ukázalo, že lhala.

„Důkladnou prověrkou městského kamerového systému, operativní činností policistů ze služby kriminální policie v Klatovech a provedenými výslechy osob bylo zjištěno, že uvedené napadení si dívka vymyslela a vůbec k žádnému fyzickému útoku nedošlo,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie s tím, že nemůže sdělit důvody, proč dívka lhala, neboť jde o mladistvou.

Dva jiné útoky se staly

Co se týče předcházejících dvou útoků na děti v Klatovech, o nichž Deník.cz také informoval, ty se skutečně staly. Soud ale za ně nikomu nehrozí. K prvnímu napadení došlo 22. listopadu v Plánické ulici, kde byli napadeni a zraněni dva 14letí školáci. „V tomto případě byl zjištěn pachatel, kterým je 14letý chlapec. Ten byl podezřelý ze spáchání přestupku. Podle zákona o přestupcích policejní orgán věc odložil, protože podezřelý v době spáchání přestupku nedovršil patnáctý rok svého věku a tudíž není za přestupek odpovědný. Z tohoto důvodu policie učinila oznámení na městský úřad orgánu sociálně-právní ochrany dětí,“ uvedla Ladmanová.

Potvrdila, že dva dny po zmíněném útoku byl u křižovatky ulic Plánická a Pavlíkova napaden další nezletilý chlapec. Tento případ policisté šetří, ale zatím se nepodařilo zjistit pachatele. „V obou případech nešlo o žádnou skupinu osob, ale jen o jednoho útočícího pachatele,“ upozornila Ladmanová.

Emoce hýbou městem

Zprávy o útocích Romů na školáky vyvolaly podle Deníku.cz ve městě velkou vlnu emocí. Situace se hrotila, někteří chtěli vzít spravedlnost do svých rukou a Klatovy se šířily zprávy o svolání demonstrace, na niž měli přijet i extremisté. Protest v ulicích se ale nakonec nekonal.

Znepokojena ze situace nebyla jen klatovská většina, ale i Romové, kteří mají v živé paměti dvacet let starou událost, kdy Klatované vzali spravedlnost do svých rukou a vše skončilo smrtí mladého romského násilníka. V únoru 1991 v obci Lipkov na Domažlicku skupina osmadvaceti mužů ozbrojená tyčemi a klacky ubila k smrti Emila Bendíka. Ten byl jejich poslední obětí. Skupina během tří dnů zmlátila sedm Romů tak, že skončili v nemocnici. Její členové také zapálili jedno stavení, v němž v tu chvíli byl uvězněný zraněný muž se svou ženou a dvěma malými dětmi.

Jeden z klatovských romských starousedlíků k dnešní situaci ve městě říká: „Chápu, že se lidem nelíbí, když jim někdo bezdůvodně mlátí děti, mně by se to taky nelíbilo. Ale nemůžeme za to všichni. Myslím, že za to mohou Romové, kteří v Klatovech nežijí, ale přišli ze severu. Je třeba udělat pořádek, možná bychom si to měli vyřešit sami.“

V posledních dnech už se situace zklidňuje, policie přesto nehodlá nic podcenit. „I nadále věnujeme my i městská policie zvýšenou pozornost okolí škol,“ řekl ve čtvrtek Deníku klatovský okresní policejní ředitel Jan Myslivec.

KAM DÁL?
 Dívka si vymyslela, že ji zbili Romové

fk, Deník.cz
Přečteno: 1899x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo