romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový Bydžov: Brutální zásah policie proti pokojným demonstrantům, bojůvka neonacistů zranila jednoho Roma

Nový Bydžov, 13.3.2011 1:57, (ROMEA)
FOTO: Lukáš Houdek

Po dnešním mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Novém Bydžově policie trestuhodně nezabránila napadení tří Romů bojůvkou dvaceti neonacistů. Jeden z Romů přitom utrpěl zranění hlavy a upadl do bezvědomí. Byl převezen do nemocnice, má otřes mozku. Extremisty policie zadržela, řekla ČTK mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Do města se sjelo na 500 pravicových extremistů a 200 jejich odpůrců.

NEPŘEHLÉDNĚTE
On-line zpravodajství: v Novém Bydžově napadlo 20 neonacistů 3 Romy, 1 převezen do nemocnice

"Policie po střetu zadržela a předvedla na obvodní oddělení všech 13 pravicových extremistů," řekla mluvčí. Bezpečností opatření ve městě nadále pokračují, dodala v 18:30 s tím, že neumí odhadnout, kdy by nasazení policistů v Bydžově mohlo skončit. Nevyloučila, že opatření může trvat celou noc.

Jiří Mašek z královéhradecké záchranné služby dnes ČTK řekl, že zraněný muž byl s otřesem mozku a pohmožděninami převezen do novobydžovské nemocnice, je mimo ohrožení života.

Incident se stal po skončení pochodu a mítinku, kterého se zúčastnilo odhadem asi 500 sympatizantů krajně pravicové DSSS. V pochodu se jim nenásilně pokusily zabránit zhruba dvě stovky jejich odpůrců, které ale policie z trasy průvodu brutálním zásahem vytlačila. "Policisté na koních v plné rychlosti najeli do pokojných demonstrantů," popsal pro server Romea.cz neadekvátní jednání policie jeden z účastníků demonstrace. Policisté brutálně bila obušky demonstranty, kteří pouze stáli na ulici. Dívky policisté tahali za vlasy.


FOTO: Lukáš Houdek

Při zásahu byl podle policejní mluvčí zraněn jeden člověk. Mašek uvedl, že zraněný utrpěl pohmožděniny. Odpoledne se pravicoví radikálové i jejich odpůrci rozešli.

DSSS svou akci údajně pořádala na základě žádostí bydžovských občanů, kteří se bojí o svoji bezpečnost. V Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Pavel Louda tehdy následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Před dnešními akcemi DSSS i jejich odpůrců počítala radnice sedmitisícového města s příjezdem až 1000 demonstrantů. Policie měla připraveny stovky mužů, včetně těžkooděnců a vodního děla. Šéf krajské policie Petr Přibyl ČTK řekl, že v akci bylo přes 200 mužů.

Samotný pochod DSSS už se pak obešel bez incidentů. Když pravicoví radikálové procházeli kolem svých odpůrců, oddělovaly oba tábory policejní kordony. Příznivci krajní pravice nakonec došli zpět na Masarykovo náměstí, odkud předtím vyšli a kde jejich akce ve 13:00 i začala. Tam ji také odpoledne oficiálně ukončili a po výzvách policie se začali rozcházet. Antifašisté se rozešli již poté, co kolem nich prošel průvod radikálů.

Odpůrce DSSS policisté před zásahem v ulici Na Šarlejích varovali, že pokud neposlechnou, použijí donucovacích prostředků. "Byli upozorněni, že by bránili průchodu řádně oznámenému shromáždění," řekla mluvčí krajské policie. Odpůrci DSSS naopak dávali najevo, že postup policie považují za neadekvátní. Jedním z nich byl i šéf Strany zelených Ondřej Liška, který označil zákrok za neadekvátní a brutální.

Policisté se ještě před zákrokem zkoušeli domluvit se zástupci obou táborů. Předsedu DSSS Tomáše Vandase žádali, aby trasu plánovaného pochodu změnil, ale Vandas to odmítl. Policie komunikovala i s odpůrci DSSS shromážděnými v ulici Na Šarlejích, kudy měl pochod projít. Snažila se je přesvědčit, aby umožnili sympatizantům DSSS volný průchod.

Drahomír Radek Horváth, který do Bydžova svolal shromáždění proti rasismu, zákrok policie odsoudil. "Jsem šokován neadekvátností a brutálností zákroku proti lidem protestujícím nenásilnou formou. Podám trestní oznámení na velitele policejního zákroku (Petra) Krásu pro zneužití pravomoci veřejného činitele," řekl Horváth.

Podle Lišky dělala policie neonacistům korzo prostředkem města. "Měli rozpustit neonacistickou demonstraci, jak jsme žádali. Opět se ukázalo, že větší ochrany se ze strany státu dostává neonacistům, a nikoliv občanům demonstrujícím za demokracii a lidská práva," řekl Liška. Hodlá podat podnět k prošetření přiměřenosti zákroku policie.

Šéf DSSS Tomáš Vandas řekl, že je s akcí své strany spokojen. "Vše proběhlo bez jakýchkoliv incidentů. Myslím, že každý se mohl přesvědčit, že my nejsme ti, kteří by porušovali zákony," řekl Vandas po skončení pochodu.

Policejní mluvčí označila postup policie za adekvátní situaci. "Zákrok byl profesionální a musel být rychlý. Zabránil hrozícím konfliktům a škodám na majetku," řekla Ježková.

Odpůrci rasismu se ve městě sešli již v 11:00. Svolavatel Miroslav Brož před začátkem překvapivě oznámil, že shromáždění, které se mělo konat v ulici U Hřiště, ruší a mění jej na náboženské shromáždění a procesí. "Tato forma nepodléhá oznamovacímu zákonu. Můžeme volit trasu, jakou chceme," uvedl. Nakonec většina účastníků skončila právě v ulici Na Šarlejích. Více než dvousethlavé shromáždění proti rasismu tvořili například Romové, antifašisté, příznivci Strany zelených a České pirátské strany. Nesli transparenty "Neonacismus není řešení" nebo "Vandasi, jdi do práce".

KAM DÁL?
On-line zpravodajství: v Novém Bydžově napadlo 20 neonacistů 3 Romy, 1 převezen do nemocnice

Přečteno: 3587x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový BydžovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo