romea - logo
4. srpna 2021 (středa)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Odešel velký vzor, muž s velkým srdcem, Josef Torák

Nymbursko, 2.5.2007 17:48, (ROMEA)

V pondělí 26. března ráno zemřel úspěšný romský podnikatel, otec tří dcer a čtyřnásobný dědeček, Josef Torák. Čtyřapadesátiletý Rom z Poděbrad založil prosperující firmu zabývající se dlaždičskými pracemi. Začínal z ničeho, a přesto dnes díky jeho poctivé snaze uspět mnoho lidí na Nymbursku chodí po „jeho“ chodnících. Svoji šestatřicetiletou praxi v oboru prokládal nejen férovým jednáním, ale hlavně krédem „s poctivostí nejdál dojdeš“. Na svou romskou duši byl náležitě pyšný, a proto se snažil chovat tak, aby majoritě dokázal, že jsou i slušní Romové a že se za svůj původ nemusí stydět.

Pocházel z deseti sourozenců a byl vždy poslušným a svědomitým synem.

Josef Torák se narodil jednadvacátého listopadu roku 1952 v Liberci. Jeho rodičům, kteří přišli do Čech ze Slovenska, se narodil jako čtvrté dítě. Pocházel z deseti sourozenců a byl vždy poslušným a svědomitým synem.

Po základní škole v Liberci vychodil dlaždičské učiliště v Mělníku. Jako vyučený dlaždič nastoupil v Pozemních stavbách Liberec. V roce 1971 se na Liberecké radnici oženil se svou neslyšící manželkou Ludmilou. O rok později se jim narodila první dcera Aranka. Po ní na svět přišla dcera Silvie a o čtyři roky později i nejmladší dcera Lucie. Ještě před narozením nejmladší dcery se s celou rodinou odstěhoval z Liberce do Poděbrad, kde nastoupil jako dlaždič v Technických službách města. Zde pracoval celých devatenáct let a patřil mezi nejlepší zaměstnance podniku. Po revoluci jezdil dláždit chodníky i do Německa. V roce 1994 začal své zkušenosti v oboru zužitkovávat v podnikání.

Pod jeho zručnýma rukama kvetla nejen jeho práce, ale jako úspěšný podnikatel dokázal se svým vřelým srdcem podat ruku v nouzi každému, kdo to potřeboval.

S velkou láskou, tolerancí a obrovskou životní silou obětoval veškerý svůj život dětem, manželce a svým čtyřem vnoučatům Dominice, Terezce, Elišce a Adámkovi, které tolik miloval. Na prvním místě pro něj byla vždy rodina, o kterou se uměl dobře postarat a zabezpečit ji. Byl společenský, humorný a pozorný, proto si za svých padesát čtyři let získal spoustu přátel, ke kterým byl vždy otevřený a přistupoval k nim s úctou a vřelostí.

Byl také aktivním členem Komunistické strany Čech a Moravy a ani po revoluci se nevzdal svého přesvědčení. Každé volební období tak za tuto stranu kandidoval do zastupitelstva města Poděbrad.

Do všeho co dělal, dával své srdce

Rom, který si vždy našel čas pomoci komukoliv, se snažil zaměstnávat Romy v nouzi a bourat tak předsudky vůči tomuto etniku. I když pocházel z kovářské rodiny, oblíbil si především dřevo, ze kterého svojí šikovností dokázal vyřezat umělecké předměty. Byl všestranný a práce se nikdy nebál, ba naopak. I přesto, že už se v poslední dny jeho života cítil špatně a odmítl pobyt v nemocnici, snažil se dodělat započatou zakázku a obhájit tak dobré jméno firmy.

Kombinace: pracovitost, férovost a dobrotivost může i zabít

Jeho pracovitost a svědomitost se mu bohužel stala osudnou. Náročnost povolání se podepsala na jeho zdravotním stavu. Před sedmi lety ho poprvé zradilo srdce, a to na svatbě jeho druhé dcery. V podnikání ho nezastavil ani jeho druhý infarkt. Třetí infarkt se mu však bohužel stal osudným.

Čest jeho památce

Josef Torák, štědrý muž, pro něhož byl člověk vždy na prvním místě, nikdy lidi neposuzoval podle barvy kůže či náboženského přesvědčení. Vždy se svým osobním příkladem snažil dokázat, že i když je Rom může svými poctivými činy překonat bariéru předsudků mezi lidmi. Neustále dokazoval negativní věci, se kterými se setkával, přeměňovat v pozitiva. Své životní zkušenosti předával dál, neboť myslel především na dobro druhých. Bohužel narážel také na neserióznost a nečestné jednání zákazníků, kteří mu nechtěli zaplatit za odvedené služby. Jeho srdce nakonec tomuto neustálému boji s nespravedlností podlehlo. Památka Josefa Toráka se navždy zaryla do srdcí těch, kteří ho pro jeho laskavou a upřímnou povahu měli rádi.

Lucie Toráková
Přečteno: 1769x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo