romea - logo
4. srpna 2021 (středa)
svátek má Dominik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rasistka v českém Senátu

Praha, 11.7.2007 9:21, (http://www.pehe.cz)

Senátorka a starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková se dopouští v tajně pořízené zvukové nahrávce ze zasedání bytového odboru města rasistických výroků nejhrubšího zrna. Například: "Já je (Romy) nemám kam dávat. Já chápu, že je to vůči vám prostě nespravedlivé, ale já bych opravdu musela vzít prostě musela vzít jenom ten dynamit a odstřelit je,,,"

NAHRÁVKY SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE:

Nebo: ""Nesouhlasím s jakoukoliv integrací, bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou. Mně to je jedno, já to klidně budu křičet do celého světa..."

Jak už je v České republice dobrou tradicí, paní senátorka nejprve popřela, že se takových výroků dopustila, aby pak řekla, že dopustila-li se jich, myslela je jinak. "Já si nejsem vědoma toho, že bych vážně říkala takovéto věci. Nejsem ani rasista a umím s romskou komunitou normálně vycházet a normálně žít," řekla Janáčková novinářům. Podle ČTK Janáčková uvedla, že pokud takových slov použila, tak v té souvislosti, že se ptala na schůzce se starousedlíky z kolonie Bedřiška, kam byli nastěhováni i Romové, co má podle jejich názoru udělat. Podle ní je celá věc zmanipulovaná, cítí za tím politický atak ze strany bývalého starosty za ODS Radomíra Michniaka.

A máme to. Paní senátorka nemyslela, co myslela, a neřekla, co řekla. Teď se o tom bude v české kotlině týdny rozumovat. Stejně jako v případě jiného politika obviněného z rasismu, vícepremiéra Jiřího Čunka, uslyšíme mnoho slov o tom, že paní senátorka se buď jen nešťastně vyjádřila, ale není žádná rasistka, anebo že je to vše vytrženo z kontextu.

Až se o kontextu začně mluvit, bylo by dobré připomenout, že pani Janáčková má ve vztahu k romské komunitě už určitou historii. V roce 1997 řekla, že když se Romům u nás nelíbí, bylo by nejlepší jim zaplatit letenky do Kanady. Četným Romům se i kvůli rasistům, jako je Janáčková, u nás nakonec nelíbilo do té míry, že se jich mnoho do Kanady opravdu vypravilo, načež Kanada zavedla pro Českou republiku vízovou povinnost, která platí dodnes.

V roce 1997 jsem napsal Lianě Janáčkové otevřený dopis. Ten nabývá nového smyslu ve světle jejích nejposlednější eskapády. Chce se jen dodat, že je naprosto ostudné, že tato dáma mohla být o několik let později zvolena do Senátu. A bude ostudné, pokud se od ní ostatní senátoři nebudou razantně distancovat a požadovat její rezignaci.

Převzato: http://www.pehe.cz

Jiří Pehe
Přečteno: 1016x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo