romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rváčům proti bělehradskému pochodu gayů hrozí vysoké tresty

Bělehrad, 13.10.2010 9:42, (ROMEA)

Výtržníkům, kteří se v srbském Bělehradě během nedělního pochodu homosexuálů srbským Bělehradem podíleli na násilnostech, hrozí až osm let vězení, vůdcovi bitek pak až dvanáct let za mřížemi. Policie prozatím vyšetřuje 134 osob, mezi nimi je také šéf krajně pravicové organizace Obraz Mladen Obradović, který je považován za strůjce bitky. Šestašedesáti rváčům byla prozatím uložena měsíční vazba. Dnes o tom informovala agentura APA.

Na násilnostech se podílelo asi 6000 lidí, zejména příznivců krajní pravice a fotbalových chuligánů. Zraněno bylo na 150 osob, především policistů. Samotná manifestace homosexuálů se uskutečnila bezproblémově.

Zásah policistů na ochranu gayů a lesbiček dnes v Bělehradu ocenila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je na návštěvě Balkánu. Ministryně zmínila podle AP především statečnost policistů.

Pro tradičně konzervativní balkánskou společnost je složité smířit se s otevřenou homosexualitou. Podle průzkumů veřejného mínění asi 60 procent Srbů homosexualitu odmítá a jedna třetina tvrdí, že je připravena použít násilí, aby přerušila veřejné akce homosexuálů.

Při posledním průvodu gayů v Bělehradě v roce 2001 utrpěly zranění desítky aktivistů a policistů, když je napadli nacionalisté, neonacisté a fotbaloví výtržníci. Loňský pochod byl na poslední chvíli zrušen kvůli obavám, že policie nebude schopna demonstranty ochránit.

Přečteno: 787x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Srbsko, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo