romea - logo
21. června 2021 (pondělí)
svátek má Alois

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seminář romistiky letos vytvořil internetový slovník romských neologismů

Praha, 4.8.2011 15:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Na stránkách Semináře romistiky je od 14. února k dispozici internetový slovník romských neologismů, tedy slovník nových pojmů v romštině.

Jak uvádí v úvodu k internetovému slovníku romista Jan Červenka, byla autorům při jeho vytváření inspirací myšlenka překladatelky Evy Danišové, která ustavení speciální internetové stránky pro vyměňování postřehů a nápadů při překladech do romštiny navrhovala.

Hlavním cílem je potom poskytnout zejména překladatelům z češtiny do romštiny přehled romských výrazů, které již dříve ve svých překladech použili romští autoři. Jiřina Stolařová ze Semináře romistiky pro server Romea.cz uvedla: „Motivací pro sestavení slovníku romských neologismů byla pro nás zejména touha seskupit za daných podmínek co možná nejvíce hesel, která již v rámci překladů do romštiny v českých periodikách vznikla, a usnadnit tím práci všem současným i budoucím překladatelům. Ti totiž při své snaze pomoci romštině na poli moderní žurnalistiky či literární tvorby opakovaně a nezávisle na sobě narážejí na tatáž slova či sousloví, která je třeba vyjádřit romsky. Naším zájmem pak bylo rozhodně i poukázat na to, že romština má stejný literární potenciál jako jiné jazyky a že romští autoři i překladatelé neusnuli na vavřínech.“

Romské neologismy vyhledávali autoři slovníku jak v novinových článcích vybraných romských periodik (včetně Romano voďi), tak v dílech romských literátů, jako je například Gejza Demeter, Andrej Giňa, Gejza Horváth, Veronika Kačová, Vlado Oláh a řada dalších.

Slovník finančně podpořil Úřad vlády ČR v rámci podpory implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků za rok 2010. Jeho autoři chtějí postupem času pracovat na jeho doplňování a rozšiřování: „Poslední verze Slovníku romských neologismů byla na stránkách www.romistika.eu zveřejněna 14. 2., v jeho sestavování chceme pokračovat, záleží ale samozřejmě na finanční podpoře, kterou se nám podaří pro tyto účely sehnat,“ vysvětlila serveru Romea.cz Jiřina Stolařová.

Internetový slovník romských neologismů můžete navštívit ZDE.

lh
Přečteno: 1846x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo