romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Srbsko zadrželo pět osob podezřelých ze zavraždění Romů během války v Bosně

Srbsko, 6.11.2009 13:44, (ROMEA)

Srbské úřady zadržely pět osob, které jsou podezřelé ze spáchání válečných zločinů během občanské války v Bosně a Hercegovině v první polovině devadesátých letech. Informovala o tom dnes agentura APA. Podle srbské prokuratury pětice zadržených v červenci 1992 zavraždila u východobosenského městečka Zvornik nejméně 23 Romů.

Zavraždění Romové byli nejdříve zadržováni v jednom domě, kde je věznitelé mučili. Poté část z nich před jeskyní ve vesnici Hamzići zastřelili, ostatní zabili nožem, oznámila prokuratura. Útočníci si podle vyšetřovatelů ponechali tři ženy, které po řadu dní znásilňovali.

Z těchto vražd je podezřelá ještě šestá osoba, která je nyní ve vězení za jiné válečné zločiny. Všichni tito údajní vrazi se v roce 1993 prý stáhli z Bosny zpět do Srbska.

Při občanské válce v Bosně a Hercegovině zahynulo podle posledních odhadů na 100.000 lidí. Bojové operace ukončila v prosinci 1995 daytonská mírová dohoda. Země se poté vnitřně rozdělila na dva silně autonomní správní celky, muslimsko-chorvatskou Federaci Bosny a Hercegoviny a Republiku srbskou.

Přečteno: 905x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo