romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Srbskou metropolí projde Gay Pride. Vnitro se obává střetů s extremisty.

Bělehrad (Srbsko), 30.9.2011 10:23, (ROMEA)
FOTO: Lukáš Houdek

Víkendový manifestační pochod homosexuálů vyvolává obavy srbského ministra vnitra Ivica Dačiće. V předchozích letech se totiž tyto akce na Balkáně často staly terčem radikálů. Ministr proto vyzval organizátory pochodu, aby akci kvůli pravděpodobným útokům extremistů zrušili.

"Pokud by rozhodovala policie, nebyl by žádny Gay Pride," citovala agentura AP Dačiče. Také dodal, že pokud převládne politický postoj událost povolit, policie účastníky ochrání. Podle Dačiče je ale téměř jisté, že extremisté se v neděli pokusí gaye a lesby napadnout. Radikálové si totiž na stejný den naplánovali vlastní shromáždění.

Ministr se obává, že zatímco budou policisté v centru metropole zaměstnáni střety s výtržníky, budou radikálové na předměstí zapalovat domy. V této souvislosti doplnil, že policie trpí nedostatkem vybavení. Organizátoři by proto podle šéfa vnitra měli přispět na nákup policejního vybavení.

"Zatímco mluvíme o lidských právech, musíme opravit vodní děla," prohlásil Dačić. Organizátoři pochodu spolu se zahraničními organizacemi, které je podporují, by měli policii přispět.

Policejní odbory ve středu upozornily, že policie nemá odpovídající vybavení pro všech 5000 policistů, kteří budou o víkendu nasazeni. Dostatečnou výzbroj a výstroj bude mít zajištěno jen 2300 z nich. Podle Dačiče nebude ale všech 5000 policistů v přímém kontaktu s účastníky pochodu a protestujícím davem.

Srbsko je kvůli dodržování lidských práv pod tlakem Evropské unie, která je považuje za jednu z priorit na srbské cestě do tohoto evropského bloku. Pochody homosexuálů jsou na Balkáně často cílem odporu radikálů, kteří gaye a lesby považují za devianty. Loni v Bělehradu při této akci utrpělo zranění přes 100 lidí, výtržníci vypalovali auta a rabovali v obchodech.

ČTK, ras, čtk
Přečteno: 439x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, SrbskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo