romea - logo
18. května 2021 (úterý)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Prešově na východě Slovenska vyrostla další zeď proti Romům

Prešov, 9.9.2010 16:41, (ROMEA)

Prešov se stal dalším východoslovenským městem, které postavilo betonovou stěnu, jež má oddělit nepřizpůsobivé obyvatele lokality Stará tehelňa od obyvatel blízké ulice. Samospráva tak vyhověla žádosti tamních majitelů domů. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Iveta Adamová. Na východním Slovensku už byly v několika městech a obcích postaveny podobné kontroverzní zdi.

Město zdí uzavřelo konec slepé ulice, na který navazovaly pěšinky do lokality Stará tehelňa. Těmi si obyvatelé sídliště s asi 2000 převážně romskými obyvateli zkracovali cestu do města. "Vzhledem k tomu, že byly četné stížnosti na vandalismus, přestupky a další protispolečenskou činnost osob, které tudy procházely, mělo by toto opatření vyřešit hned několik problémů najednou," řekl k rozhodnutí města primátor Pavel Hagyari.

Zeď je dlouhá osm metrů a po namontování branky bude průchozí. Klíče od ní budou mít podle Adamové obyvatelé blízkých pozemků. Náklady samosprávy na zeď dosáhnou 2000 eur (50.000 Kč). Na sídliště Stará tehelňa se jeho obyvatelé dostanou po jiných udržovaných cestách a chodnících, poznamenala Adamová.

Na východním Slovensku vyrostlo nedávno víc podobných zdí. Přibližně půl kilometru je dlouhá zeď v Michalovcích, která brání průchodu obyvatel osady Angi mlyn přes blízké sídliště. Zdi také stojí v obcích Ostrovany a Lomnička, v Sečovcích či v Trebišově. Výstavbu zdí kritizovaly četné romské organizace a označily je za projev segregace.

Na Slovensku žije podle statistik Úřadu zplnomocněnce vlády pro romské komunity přibližně 380.000 Romů. Asi polovinu z nich tvoří děti a nezletilci do 18 let. Část Romů žije v zastaralých osadách. Právě v těchto lokalitách doprovází soužití Slováků s Romy konflikty. Obyvatelé si často stěžují na kriminalitu, nepořádek či pokles hodnoty svých nemovitostí.

Slovenské případy připomínají přes deset let starou kauzu v Ústí nad Labem. V Matiční ulici tehdy vyrostla betonová zeď, která měla vyřešit komplikované soužití místních s romskou komunitou. Stavba byla odstraněna po šesti týdnech na nátlak vlády a po protestech českých i zahraničních ochránců lidských práv, kteří v ní spatřovali projev rasismu.

Přečteno: 873x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo