romea - logo
29. července 2021 (čtvrtek)
svátek má Marta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Srbsku roste extremistické násilí, útok na australského turistu

Bělehrad, 20.9.2009 23:07, (ROMEA)

Australští turisté se dnes stali terčem útoku srbských extremistů, kteří je napadli v centru Bělehradu. Jeden muž utrpěl lehčí zranění hlavy a je v nemocnici. Policie nyní hledá skupinu mužů, kteří pětadvacetiletého cizince napadli a zbili.

Televize B92 přinesla výpovědi přátel napadeného muže, kteří řekli, že je nejprve sledovala skupina mladých mužů a potom na ně zaútočila.

Dnešní incident je druhým útokem na cizince v Bělehradě během jednoho týdne. Minulý čtvrtek fanoušci místního fotbalového klubu Partizan napadli osmadvacetiletého Francouze. Ten je nyní ve vážném stavu v nemocnici. V sobotu podstoupil další operaci.

V souvislosti s tímto incidentem bylo zadrženo deset osob, včetně předpokládaného organizátora akce. Srbský hlavní prokurátor řekl, že muži mohou být obviněni z pokusu o vraždu. V takovém případě by jim hrozilo 30 až 40 let vězení.

V Srbsku začalo přibývat hrozeb extremistických skupin. Ty také mají na svém kontě zrušení pochodu homosexuálů, který se měl dnes konat v centru Bělehradu. Úřady se ale rozhodly pochod zrušit, protože policie řekla, že nedokáže zajistit bezpečnost jeho účastníků. Měl to být první pochod homosexuálů od podobné akce v roce 2001, který skončil násilnostmi. Pořádkové síly nebyly tehdy schopny zadržet ultranacionalistické útočníky, k nimž se přidali fotbaloví fanoušci a skinheadi.

Současná prozápadní vláda slíbila, že přijme přísná opatření proti pravicovým skupinám. Policie dnes zadržela kvůli drobnějším trestným činům tři desítky osob podezřelých z příslušnosti k extremistickým skupinám. Mezi nimi jsou prominentní předáci hlavních ultranacionalistických skupin. Policie u nich našla schované kameny a pochodně, které používají při násilných srážkách.

KAM DÁL?
Pochod homosexuálů v Srbsku zrušen kvůli obavám z extremistů

Přečteno: 943x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Srbsko, Extremismus, Neonacismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo