romea - logo
15. června 2021 (úterý)
svátek má Vít

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vojtěch Dárvík Máca: Otevřený dopis na podporu shromáždění proti pochodu neonacistů v Chanově

Praha, 5.4.2012 11:02, (ROMEA)

Jsou tři dny před sobotou 7. dubna 2012, takzvanou Bílou sobotou Velikonočních svátků. Sleduji ze zahraničí zprávy, články a vyjádření lidí zapojených do diskusí ohledně plánovaného pochodu Dělnické strany sociální spravedlnosti a Národního odporu sídlištěm Chanov.

Pevně věřím, že vaše dnešní účast na protestu proti tomuto pochodu extrémních neonacistů má smysl a je velice důležitá. V současnosti bydlím pár dní v Berlíně, předtím jsem pracoval v Rakousku a občas cestuji. Musím říci, že jsem nikde v cizině zatím nezažil ani slovní útoky na mou osobu ohledně mé státní příslušnosti či jiných kulturních rozdílů. A to jako občasný pouliční hráč na kytaru a nezodpovědný bohém, bych mohl být ihned hezky česky označen za nepřizpůsobivého. Ve stavu nynější politické i hospodářské situace v České republice jsou velice lákavé nabídky extrémně pravicových stran „rychlého řešení“ ekonomické, přistěhovalecké i korupční problematiky. Rozumný člověk ovšem dovede dohlédnout a ví, kam až mohou tyto názory dojít. V sílící tendenci těchto postojů je nutné nezůstat doma a jít pokojně protestovat, dát najevo svůj nesouhlas s existencí takto nebezpečných směrů. Myslím, že zaujetí pasivního postoje nyní, se může v budoucnosti vymstít. A to nejen Romům, Cikánům a aktivistům z neziskových organizací, ale celé společnosti. Já bohužel nemohu být přítomný vašeho shromáždění na protest proti pochodu DSSS a NO, ovšem celou svou osobností a způsobem života, se do něj taktéž dovolím zařadit, alespoň tímto způsobem mého dopisu.

Hra neonacistů na city a tradice „vlastenectví“ či pseudokřesťanství má v den tzv. Bílé soboty zřejmý skrytý smysl. Jakožto křesťan – evangelík v tom také vidím poměrně trefný výklad. Bílá sobota, den po ukřižování Ježíše Krista, končí liturgicky západem slunce a nastává čas vigilie. Tedy bdění, modliteb a očekávání. Nezůstaňme tedy po dnešku méně ostražití a nadále bděme!

S přáním pokojné a efektivní demonstrace

Vás zdraví Vojtěch Dárvík Máca

KAM DÁL?
Doporučení ředitele mostecké policie Romům v Chanově během pochodu DSSS: Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma
Mikuláš Vymětal: Setkání v Chanově před pochodem Dělnické strany
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

Vojtěch Dárvík Máca
Přečteno: 813x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo