romea - logo
16. června 2021 (středa)
svátek má Zbyněk

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volitelná romština se na školách nevyučuje. Nejsou učebnice, kantoři ani zájem.

Praha, 6.2.2011 12:36, (ROMEA)

Romština se neučí na žádné české škole, zájem nemají podle ČTK ani samotní Romové. Vyplývá to z ankety, kterou ČTK udělala mezi odborníky na romskou problematiku. Ministerstvo školství umožňuje vyučovat romštinu jako nepovinný jazyk, opatření mělo žákům přiblížit romskou kulturu. Proti volitelné výuce romského jazyka se však loni zvedla vlna odporu, lidé na sociální síti Facebook sepisovali petice.

Pokud by se v jedné třídě našel dostatečný počet dětí, které se hlásí k romské menšině, měly by nárok na vzdělávání ve svém mateřském jazyce. "V obci není romská menšina aktivní tím směrem, aby byl ustanoven výbor pro menšiny jako jedna z podmínek vyučování v jazyce menšin v té konkrétní obci," popsala Jana Holíková z ministerstva školství jednu z hlavních překážek. "Do nepovinného předmětu romský jazyk se nepřihlásí dostatečné množství žáků," dodala také. Romštinu by totiž mohly základní či střední školy vyučovat jako volitelný předmět pouze pokud by se našlo aspoň sedm zájemců.

Výuku romštiny nesleduje ve statistikách ani Ústav pro informace ve vzdělávání, o hodinách romštiny neví ani odborníci z Muzea romské kultury a Rady vlády pro romské záležitosti. "Nevím o nikom, kdo by podnikal kroky v tomhle směru," řekl ČTK také Jan Stejskal z koalice neziskových organizací Společně do školy, které se věnují romskému vzdělávání.

Školy přitom mohou na výuku romštiny čerpat peníze z některého z dotačních programů ministerstva určeného na podporu znevýhodněných žáků či multikulturní výchovu, každoročně je na tyto účely vyčleněno několik milionů. "Je zajímavé, že tato možnost existuje už od roku 2005 a dosud se jí nikdo nechopil," uvedla Holíková z ministerstva s tím, že k romštině prý dosud nikdo nezpracoval metodiku a učebnice podle věkových kategorií žáků. Na výuku romštiny zároveň často chybí kvalifikovaní kantoři, podle lektorek romského jazyka z Muzea romské kultury se na ně s tímto požadavkem zatím žádná škola neobrátila.

Když loni o možnosti vyučovat nepovinně romštinu informovala média, zvedla se mezi veřejností vlna odporu. Například na sociální síti Facebook se do skupiny s názvem "Nechceme, aby se na školách vyučovala romština a dějiny romské kultury" přihlásilo přes 12.000 lidí.

Romština se přitom podle původních plánů ministerstva měla vyučovat hlavně ve školách s převahou romských žáků. Některé romské děti totiž často nastupují do školy, aniž by uměly pořádně česky, v rodinách se mluví třeba směsicí češtiny a romštiny. Kvůli špatnému sociálnímu zázemí pak až 30 procent romských dětí končí ve zvláštních školách.

KAM DÁL?
Romsky nám tu nemluvte!
MŠMT: Výuka romského jazyka pouze nepovinně
Desítky tisíc lidí odmítají na internetu romštinu ve školách
LN: Ministerstvo školství chce, aby se na ZŠ a SŠ učila romština

ČTK, ryz,
Přečteno: 1559x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo