Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Petice Češi pomáhají vyzývá vládu k přijetí syrských dětí

17. srpna 2017
Čtení na 2 minuty

Proti xenofobii, rasismu a lhostejnosti se staví petice Češi pomáhají, která vyzývá českou vládu, aby dodržela vlastní závazek přijmout 1500 uprchlíků. Svůj slib může kabinet splnit tím, že do ČR přijdou syrské matky s dětmi, uvádějí autoři projektu na webových stránkách. K petici se připojil třeba cestoval a publicista Dan Přibáň. Věří, že pomoc dětem nevyvolá u české veřejnosti obavy z narušení bezpečnosti země. 

“Československo v minulosti přijímalo opuštěné děti třeba z Namibie, není to nic, co by se tu v minulosti nedělalo. Proto mi to připadá logické a zároveň akceptovatelné širší veřejností,” popsal pro ČTK Přibáň, proč petici podpořil.

Dodal, že děti s matkami by u Čechů nemusely vyvolávat strach. “Už jsem mockrát slyšel, že se všichni bojí mladých mužů s iPhony,” odkázal cestovatel na starší výrok prezidenta Miloše Zemana o migrantech. “V uprchlických táborech je ale také spousta opuštěných dětí,” dodal.

Autoři petice připomínají české politické reprezentaci závazek z července 2015, kdy vláda rozhodla, že Česko dobrovolně přijme 1500 uprchlíků. “Vyzýváme proto vládu České republiky, aby tento slib naplnila a aby v rámci tohoto vlastního závazku přijala především syrské matky s dětmi, neboť to je nezranitelnější skupina, která dnes strádá v přeplněných utečeneckých táborech,” píše se v petici.

Prohlášení sestavila skupina lidí, která se zformovala ve facebookové skupině “Syrské děti do Česka”. Ta vznikla na začátku dubna 2017 jako reakce na záběry obětí chemického útoku v syrském Idlíbu. Toxický plyn tehdy zabil desítky civilistů včetně dětí. Lidé, kteří chtějí iniciativu podpořit, si mohou vybrat, jestli chtějí pomoct penězi, osvětou nebo se zapojit jako dobrovolník.

Mezi první stovkou osob, které prostřednictvím webového formuláře připojili svůj podpis, jsou herci David Matásek a Jan Hrušínský, jedna z Wintonových dětí, bioložka Ruth Hálová, psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová, publicista František Kostlán nebo překladatelka Šárka Fialová.

Podle Fialové není smyslem projektu pomoct všem, kdo se chtějí usídlit v Evropě. Je přesvědčená, že i lidé volající po solidaritě s uprchlíky vnímají bezpečnostní rizika spojená s nekontrolovanou migrací. “Podle některých výroků se zdá, jako by tu byla skupina lidí, kteří jsou bezmezně pro přijímání kohokoliv. Taková skupina lidí tu není,” řekla ČTK. “Dobrovolníci si uvědomují, že je třeba ty lidi prověřovat, rozlišovat mezi válečnými uprchlíky a ekonomickými migranty, že není možné přijmout na naše území všechny,” podotkla.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon