Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Podle analýzy Agentury pro sociální začleňnování je bezdomovectví drahá záležitost

21. února 2020
Čtení na 2 minuty

Zhruba 83 tisíc lidí se nyní v Česku potýká s bytovou nouzí. Čtvrtinu z nich tvoří nezletilé osoby. Podle Agentury pro sociální začleňování stojí státní kasu ztárta bydlení tisícovky osob ročně minimálně 250 milionů korun. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní nabízí řadu programů, které můůžou využít nejen samotní občané, ale také obce.

„Naše analýza vyčísluje výdaje z veřejných rozpočtů, které jdou na řešení této problematiky. Nejedná se pouze o jednotlivá opatření sociální politiky jako pobytové sociální služby nebo dávky, finanční zátěž je v konečném důsledku mnohem širší. Důsledkem ztráty bydlení mohou být v krátkodobém horizontu například požáry, náklady související se sociálně-právní ochranu dětí nebo s trestnou činností, kde jsou lidé bez domova pachateli i oběťmi, nebo se zvýšenou potřebou zdravotní péče. S nevyhovující bytovou situací se pojí další problémy, například ztráta pracovních návyků a předlužení. Pokud jsou v bytové nouzi děti, zvyšuje se rapidně riziko, že předčasně opustí vzdělávací systém a nezískají kvalifikaci potřebnou na pracovním trhu. Jejich nižší příjmy a častější nezaměstnanost bude dopadat na státní rozpočet další desítky let,“ říká Magdalena Opletalová, spoluautorka analýzy epertního týmu Agentury pro sociální začleňování, který je součáastí Ministerstva pro místní rozvoj.

Eperti z Agentury pro sociální začleňování vytvořili v rámci své analýzy model, který ukazuje, že dopady bezdomovectví výrazně ovlivńují státní rozpočet. Do svých výpočtů zahrnuli tisícovku osob, které se vlivem například dluhů z dětství, nebo vlivem neplacení výživného jejich bývalým partnerem dostávají do těžké situace. V normálním případě by tyto osoby do státní kasy ročně ve formě daní a odvodů přispěli až 156 milionů korun. Naopak v případě, že by se tyto osoby dostaly do bytové nouze, představovaly by pro věřejný rozpočet ztráty v minimální výši 250 milionů korun.

„Náš odhad je opravdu velice umírněný, je tedy pravděpodobné, že náklady na neřešení problémů s bydlením jsou ještě větší. Bezdomovectví a nevyhovující bydlení zatěžuje jak rozpočty řady ministerstev, tak rozpočty krajských nebo obecních samospráv,“ vysvětluje Opletalová.

Agentura pro sociální začleňování se otázkou sociálního bydlení dlouhodobě zybývá. Výsledkem je například město Chomutov, které začalo ve spolupráci s Agennturou pro sociální začleňování vykupovat soukromé byty, které budou využity pro vytvoření nových bytů pro potřebné domácnosti. „Výkup bytů od soukromníků je určitě jedna z dobrých cest, jakou je možné zprostředkovat bydlení domácnostem, které nejsou schopny si jej vlastním přičiněním zajistit,“ dodává závěrem ředitel Agentury pro sociální začleňování David Beňák.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon