Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

ZÁZNAM a FOTO: Poslední rozloučení s Karlem Holomkem. S romským aktivistou se v Brně rozloučilo přes 100 lidí

31. srpna 2023
Čtení na 3 minuty
Více než 100 lidí se dnes do obřadní síně brněnského Ústředního hřbitova přišlo rozloučit s romským aktivistou a spoluzakladatelem Muzea romské kultury Karlem Holomkem. Zemřel po dlouhé těžké nemoci 27. srpna ve věku 86 let. Pozůstalí při projevu vzpomínali na jeho laskavost a upřímnost. Na přelomu září a října je v Praze naplánovaná zádušní mše, za rok by se měl na Králickém Sněžníku konat happening, při kterém se rozpráší jeho popel. ROMEA TV vysílala obřad přímém přenosu

Titulní fotografie k článku: Poslední rozloučení s Karlem Holomkem, 1. 9. 2023  (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

“Byl to velmi aktivní, laskavý a upřímný člověk. Výjimečná byla také jeho snaha všechny spojovat. Jedním z jeho největších přínosů je založení Muzea romské kultury. Budeme se snažit jeho odkaz dál šířit, vzdělávat a ukazovat krásy romské kultury,” řekla mluvčí muzea Karolina Spielmannová.

Smuteční obřad začal ve 12:30 hudbou Róberta Lacka, který na violoncello hrál skladbu Johanna Sebastiana Bacha. Poté Jan Horváthová, dcera Karla Holomka a ředitelka muzea romské kultury, přečetla proslov režiséra Břetislava Rychlíka. V projevu také zaznělo, že se Holomek vyjadřoval přímo, bez příkras ke všemu, co považoval za nesprávné a nespravedlivé, a nebál se nepopulárních kroků.

Následovala řeč Martina Šimečky, spisovatele a politika. Poté skupina Gulo Čar zahrála dvě skladby: Pačas (Věříme ti) a Soske mange kerďal? (Proč jsi mi to udělal?) Pak zazněly lidové písně Ach synku synku a Sedí sokol. Na závěr obřadu Róbert Lacko na violoncello zahrál Ave Maria.

Obřadu se zúčastnila celá řada významných osobností, například vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín Karol Sidon, vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková, náměstek ministra kultury Ondřej Chrást, ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček, bývalý ministr kultury Daniela Herman, bývalá veřejná ochránkyně Anna Šabatová, bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková, novinářka Jarmila Balážová, aktivista Kumar Vishwanathan, romský aktivista Ladislav Baláž, bývalý europoslanec Milan Horáček, romský koordinátor Středočeského kraje Cyril Koky, novinářka Alica Heráková, Monika Mihaličková, Gejza Horváth, ředitel organizace IQ Roma Servis Petr Máčal a další. Věnec za organizaci ROMEA s nápisem Paľikerav Tumenge položil v obřadní síni i ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

FOTOGALERIE

Poslední rozloučení s Karlem Holomkem (FOTO: Muzeum romské kultury, Gabriela Eliáš Povrazníková )
VÍCE FOTOGRAFIÍ ZDE

Již od pondělí v Muzeu romské kultury, v multifunkčním sále, byla pro návštěvníky připravena kondolenční kniha. Tam bylo možné přijít a zavzpomínat na zesnulého Karla Holomka. Ať už tichým setrváním či zapsáním vzpomínky do kondolenční knihy.

Karel Holomek, jedna z nejvýznamnějších romských osobností

Karel Holomek se narodil v roce 1937 v Brně. Jeho otec Tomáš Holomek byl patrně prvním vysokoškolsky vzdělaným Romem v Československu. Rodina Holomkových byla během druhé světové války pronásledována, velká část rodiny zahynula v koncentračních táborech. Také Karel se sestrou Marcelou měli být jako míšenci odvedeni do transportu. Díky statečnosti maminky a pomoci českého četníka i sousedů z Milotic je však nacističtí úředníci nikdy neobjevili. Otec se ukrýval během války na Slovensku.

Karel Holomek vystudoval strojní inženýrství na Vojenské akademii v Brně, kde také několik let pracoval jako asistent. Pro své politické postoje v souvislosti s okupací Československa v roce 1968 však musel Vojenskou akademii opustit. Od sedmdesátých let se pohyboval v okruhu brněnských disidentů a šířil samizdatovou literaturu. V roce 1981 strávil krátkou dobu ve vězení.

V politice se pak angažoval po revoluci. V letech 1990–1992 se stal poslancem České národní rady za Občanské fórum a po jeho rozdělení za Občanské hnutí. Zakládal Romskou občanskou iniciativu.

Významnou měrou se zasloužil o vznik Muzea romské kultury, jehož činnost byla zahájena už na počátku 70. let. Z iniciativy Karla Holomka a dalších romských intelektuálů pak vzniklo v roce 1991 Muzeum tehdy ještě jako nevládní nezisková organizace. Muzeum romské kultury je od roku 2005 státní příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnou ředitelkou Muzea je jeho dcera, Jana Horváthová.

Poté byl předsedou Společenství Romů na Moravě a čestným předsedou Společnosti odborníků a přátel Muzea romské kultury. Byl také ředitelem Mezinárodního romského centra při Helsinském občanském shromáždění, členem Vládní rady pro lidská práva a šéfredaktorem romského časopisu Romano hangos.

Karel Holomek byl nositelem medaile Za zásluhy III. stupně. Státní vyznamenání mu bylo uděleno v roce 2002.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon