Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

ZÁZNAM ROMEA TV a FOTOGALERIE: Pietního aktu v Brně k uctění památky usmrceného Nicolase se zúčastnilo asi 1000 lidí

17. června 2023
Čtení na 3 minuty
Asi tisíc lidí lidí, převážně Romů, se dnes sešlo na neformálním pietním aktu u Janáčkova divadla v Brně, aby uctily památku mladého Roma Nicolase, který zemřel po tragickém konfliktu minulu sobotu. Pietní akt pořádala iniciativa Brno tým místo demonstrace, kterou její organizátorka zrušila. První romská televize ROMEA TV odvysílala pietní akt v přímém přenosu.

Krátce před 14. hodinou přišla k divadlu rodina zemřelého a přinesla jeho portrét. Lidé u portrétu zapalovali svíčky.

Jozef Daniel, ředitel iniciativy Brno tým několikrát zdůraznil, že nelze házet celou jednu skupinu lidí do jednoho pytle a odmítl princip kolektivní viny. “Co se stalo, udělal jednotlivec, nesmíme odsuzovat celou komunitu. Jak nás oni odsuzují, to dělat nebudeme,” prohlásil v Brně směrem k davu za organizátory Daniel, který v jednom momentě skandoval: „Černí bílí, spojme síly.”

Zatímco ale Daniel opakovaně vyzýval lidi, aby poklidně zavzpomínali, část přítomných dávala najevo nesouhlasné emoce. Při setkání se střídali řečníci a zaznívala také paušalizující hesla proti ukrajinským uprchlíkům a vládě Petra Fialy.

V jednu chvíli dav začal skandovat na konto Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí: “My je tady nechceme”. Okamžitě zasáhl Josef Daniel a řekl, že kvůli tomu se dnes pietní akt nekoná.

FOTOGALERIE MICHAELY SOŠKOVÉ

VÍCE FOTOGRAFIÍ MICHAELY SOŠKOVÉ ZDE

Lidé se však ptali na to “co tady Ukrajinci (muži) dělají, když by měli bojovat za svou zemi”. Věří, že vláda v přijímání Ukrajinců selhala. “Tato vláda by měla podat demisi,” zaznívalo z davu. Účastníci kritizovali, že nepřišel na shromáždění nikdo z vedení města. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) k tomu uvedla, že ji nikdo z organizátorů nekontaktoval. 

Vedle romské komunity se před divadlem sešli také členové extremistických skupin a dezinformátoři, kteří situaci využívali k šíření xenofobní nálady. To se některým Romům nelíbilo a vznikaly spory. “Nešiřte dezinformace, tohle má být poklidná pieta, ne politická demonstrace,” řekl jeden z nich.

Mezi účastníky setkání byl i Robert Vašíček, kterého přímo z podia za dřívější spojení s Tomiem Okamurou odsoudil Josef Daniel. Vašíček se bránil, že už nemá s Okamurou nic společného a začal skandovat: “Okamura ostuda”.

Romové odsoudili vulgární a rasistický projev kamaráda zabitého Nicolase

Na pietní akci se dostal k mikrofonu i kamarád zabitého Nicolase. Jeho vulgární a rasistický projev následně pobouřil celou řadu lidí. “Hlas obyčejných lidí je také důležitý! Až na vulgární projev jedné osoby, která zřejmě nebyla při smyslech…organizační pochybení pořadatelů akce,” uvedl k tomu například politolog a člen Rady vlády pro záležitosti Romů Tomáš Ščuka.

“Musím říct, že s vystoupením toho mladíka na dnešním shromáždění v Brně absolutně nesouhlasím. Bylo chybou pořadatele, že mu umožnili vystoupit,” kritizoval vystoupení mladíky Cyril Koky.

Tuto jedinou konkrétní pasáž celé pietní akce měl potřebu okomentovat ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který se k Romům dosud nevyjadřoval. “To, že média vynechala z citovaného projevu vulgarity, chápu. Ovšem na jeho rasistickou část upozornit měla. Kdyby český „Ne-Rom“ veřejně za potlesku davu vzpomínal, jak „podělával Cikány”, byl by to skandál a fašismus,” využil přešlap pořadatelů ministr. “Když to v obráceném gardu o „Gádžích” řekne Rom a k tomu přidá výpady proti Ukrajincům, zamlčí se to. A to není nejen správné, to je přímo škodlivé.. Nebezpečné jsou takové řeči na veřejných shromážděních vždy, a to bez ohledu na „barvu úst“, z nichž vycházejí,” dodal ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Podle Kokyho však ministr Blažek je ten poslední, který by měl moralizovat. “Dlouhodobě je ve střetu zájmů a kdyby měl jenom trochu cti v těle, tak by už dávno rezignoval,” dodal Cyril Koky.

Žádné nepokoje během akce nevznikly a policisté, kteří shromáždění hlídali, nemuseli zakročit. Akci asi po hodině a půl zakončila společná modlitba a česká a romská hymna.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ocenil, že se shromáždění obešlo bez problémů. “Chápu rozhořčení Romů nad smrtí jednoho z nich. Můžete si být jisti, že policie ji profesionálně prošetří. Děkuji všem, kdo se nenechali strhnout k nesnášenlivosti vůči Ukrajincům jako celku. Vždyť s paušalizací a negativními stereotypy mají sami Romové smutnou zkušenost,” napsal na twitter.

Romské osobnosti a organizace opakovaně připomínají, že nelze odsuzovat celou menšinu za čin jednoho člověka. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková ČTK již dříve řekla, že má důvěru ve vyšetřování policistů. I přes to na dnešním shromáždění zaznívaly projevy, které vyjadřovaly obavy, aby byl případ spravedlivě vyšetřen.

Minulou sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady sedmatřicetiletý cizinec, podle informací z médií Ukrajinec, pobodal po rozepři dva lidi. Romský mladík následně v nemocnici zemřel. Policie podezřelého na místě zadržela, v úterý jej soud poslal do vazby. Událost u části Romů vyvolala rozhořčení a protiukrajinskou reakci.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon