Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Romano suno se představilo v ostravské knihovně

01. července 2016
Čtení na 2 minuty

Literární a výtvarná soutěž Romano suno (Romský sen) se v předposledním červnovém týdnu po roce vrátila do vítkovické pobočky Knihovny města Ostrava. Kromě výstavy kreseb, která přiblížila, jak mladí Romové vidí své tradice, každodenní život nebo o čem sní, byl na programu i workshop, na kterém hledali odpovědi na zdánlivě jednoduchou otázku: „Jsem Rom, ale umím vlastně romsky?“

Setkáním účastníky provedla romská spisovatelka Iveta Kokyová a její kolegyně Marie Bořkovcová, koordinátorka soutěže. Kromě povídání o romštině a v romštině došlo i na předčítání romských povídek.

Soutěž letos vstupuje do svého 19. ročníku. Smyslem soutěže je umožnit romským dětem a mládeži popsat svět kolem sebe vlastníma očima a ocenit jejich znalost romštiny. Většinové společnosti pak přibližuje svět romských dětí a zvyšuje povědomí o možnostech romštiny jako plnohodnotného jazyka.

Do soutěže každoročně zasílají svou tvorbu stovky dětí a mladých dospělých z různých koutů České republiky. Pro mnohé ze soutěžících je přitom jejich příspěvek vůbec první zkušeností s psanou podobou romštiny. „Na vyhlášení vítězů soutěže, kde z vítězných textů čteme úryvky, děti zažívají, jak na jejich práce živě reagují cizí děti a dospělí, kteří se na vyhlášení sjeli z různých koutů České republiky. Některé texty vyvolají salvy smíchu, jiné pláč, a všechny spontánní potlesk,“ přiblížila Marie Bořkovcová.

Už třetím rokem je soutěž rozšířena také o soutěžní kategorii mluveného slova. Děti mohou do Romano suna přispívat záznamy rozhovorů, reportážemi, scénkami či vyprávěnými příběhy.

Letos budou nově soutěží také dospělí. „Myslíme především na desítky romských asistentek, příbuzných dětí, učitelů či pracovníků NGO, které děti v jejich tvorbě leta podporují a dětem erudovaně pomáhají s romštinou. K mnoha tématům přitom mají sami co říct. V soutěži chceme dát prostor pro vlastní tvorbu také jim,“ vysvětluje Bořkovcová.

Každoročně si soutěžící mohou vybrat buď z navrhovaných témat, anebo zvolit téma vlastní. Na samotnou tvorbu měli účastníci čas do konce školního roku. Slavnostní vyhlášení nejlepších příspěvků proběhne na konci roku kalendářního. To nejlepší se také objeví (s českým a anglickým překladem) ve sborníku Romano suno 2016.

O vítězných příspěvcích rozhodnou romsko-české poroty, například prozaička Iveta Kokyová, básnířka Renata Berkyová, výtvarnici Ladislava Gažiová a Antonín Střížek.

Soutěž vyhlašuje a pořádá obecně prospěšná společnost Nová škola.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon