Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Saša Uhlová: Herečka kultovního Star Treku v něm nepřestala hrát díky M. L. Kingovi. Stala se vzorem pro první černošskou kosmonautku

11. července 2022
Čtení na 2 minuty

Věděli jste, že důstojnice hvězdné lodi USS Enterprise Nyota Uhura, respektive její představitelka Nichelle Nicholsová, plánovala po první sérii Star Treku v seriálu skončit? Po rozhovoru s Martinem Lutherem Kingem, který jí vysvětloval, jak velkým vzorem je pro Afroameričany v USA, své rozhodnutí přehodnotila a hrála i v dalších sériích.

Martin L. King měl jako obvykle pravdu a tahle postava se stala inspirací malé Mae Carol Jemisonové, kterou už jako dospělou vidíte na fotce. Stala se první ženou Afroameričankou, která letěla do vesmíru. Ve svém milovaném Star Treku si později i zahrála.

Byl tvůrce Star Treku Gene Roddenberry woke aktivista? Svou představu, že za zemi tam budou vystupovat lidé různých etnik a národností, protože to bude v rámci vesmíru jen jedna rasa, si musel prosazovat, televizní společnost NBC totiž protestovala.

Vzhledem k jeho názorům si myslím, že chápal sílu symbolického uznání. Když totiž patříte k nějaké vysmívané menšině, kterou většinová společnost pohrdá, objevujete se – nebo tedy část vaší identity – ve veřejném prostoru zejména skrz hloupé poznámky a “vtipy”, kterým když se nesmějete, tak nemáte smysl pro humor a ve filmech buď vůbec nebo jako nevkusně karikované postavy, které jsou chodící stereotyp.

To se netýká jen etnických menšin, ale třeba i lidí s menšinovou sexuální orientací. A stejně jako když vyrůstáte v rodině, kde místo toho, aby se vám dostávalo uznání, zažíváte ponižování, tak i tohle permanentní pohrdání ve veřejném prostoru bolí.

Ačkoliv jsem velká fanynka Star Treku, tak tohle jsem nevěděla, musel mě na to upozornit můj manžel Tomáš.

A protože nemám v hlavě na rozdíl třeba od svých dětí představu časové osy dějinných událostí, moje znalosti jsou takové rozpojené a vždycky znova se divím, že někde už měli televizi, uměli psát, nebo se klidně spletu o století, tak mi to přišlo strašně divný.

Nepřekvapilo mě, že Martin Luther King, který byl pronikavý myslitel a skutečný vizionář, věděl, jaká je síla imaginace a symbolického uznání. Nepřekvapuje mě to ani u Roddenberryho. Dokonce mě ani nezarazil postoj televizní společnosti, protože vždycky se najde někdo, kdo hájí “starý dobrý svět”. Chápu i to, proč Mae Carol Jemisonová o své inspiraci Uhurou mluví, protože znám tolik příběhů, kdy takováhle zdánlivě “malá” věc změnila lidem život. Jsem ale fascinovaná tím, že jsme se s Martinem Lutherem Kingem, který je pro mě totální pravěk – navíc ze vzdáleného kontinentu, což tu dálku mentálně ještě umocňuje, koukali na stejný seriál.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon