romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Architekti provedou brněnským Cejlem

26.9.2012 11:26, (ROMEA)

Brněnská čtvrť Cejl, která je nazývaná rovněž Ghettem či brněnským Bronxem a v níž sídlí například Muzeum romské kultury, se tuto sobotu stane dějištěm setkání historiků a zájemců o architekturu. Akce, jejímž cílem bude poznat lépe toto místo, se uskuteční v rámci celostátního víkendového festivalu Den architektury.

Obyvatelé a návštěvníci více než čtyřiceti českých a moravských měst budou moci ve dnech 29.-30.9. objevovat architektonické zajímavosti a neznámá zákoutí svých měst v doprovodu mladých architektů a teoretiků.

Brněnská změť ulic, do níž je nesmazatelně vryta předválečná i poválečná historie místa, má charakter příměstské periferie. Během procházky s historičkou Martinou Zuzaňákovou budou postupně odkryty architektonické stopy minulé i současné, navštíveno Muzeum romské kultury, budova bývalé káznice i Turnhalle Radost a zmodernizovaný areál Jihomoravských plynáren (atelier A PLUS).

Sraz účastníků bude 29. 9. ve 14:00 před budovou Muzea romské kultury (Bratislavská 67).

Více informací na webových stránkách festivalu www.denarchitektury.cz.

Přečteno: 436x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo