romea - logo
21. července 2018 (sobota)
svátek má Vítězslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Firma Agpi dostala za odkup vepřína 90 procent kupní částky

4.5.2018 14:43
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)

Firma Agpi, původní majitel vepřína v Letech u Písku, dostala od státu již 90 procent z kupní ceny 450,8 milionu korun. V důsledku toho splatila všechny své bankovní úvěry, jejichž výše byla pod částkou 100 milionů Kč. Část peněz chce použít na rozšíření jiných provozů. ČTK to dnes řekl místopředseda představenstva firmy Agpi Jan Čech.

Areál stojí poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Jeho novým provozovatelem je od začátku dubna Muzeum romské kultury. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové by se měl vepřín příští rok bourat, na místě vznikne památník romského holokaustu. Demolice bude stát 117 milionů Kč.

Osmdesát procent peněz z kupní ceny dostala firma Agpi 12. dubna, dalších deset koncem dubna, zbylých deset procent získá, až vyklidí kejdu. Agpi již splatilo všechny své bankovní úvěry.

"Myslím si, že když má společnost hotové peníze na účtu a na druhé straně by platila úroky, je to neekonomické. Později, za pár let, když vyplyne potřeba, tak se zase bude (žádat o úvěr), v dnešní společnosti je nějaké úvěrové zatížení běžné, ale v současné době tu potřebu nemáme. Všechny dluhy jsme splatili," řekl Čech.

Některé investiční úvěry splatila firma předčasně. "Řádně jsme je spláceli, neměli jsme problémy, ale přesto jsme se dohodli s bankou na jejich předčasné úhradě," řekl Čech s tím, že žádné sankce za předčasné splacení firma se 100 zaměstnanci neplatila. Posledních deset procent z kupní ceny získá Agpi, až vyklidí kejdu. Většinu podle Čecha již firma vyvezla, v místě zůstávají nejtužší části jako písek.

Část peněz od státu chce Agpi investovat do rozšíření jiných provozů. Detaily oznámí akcionářům na valné hromadě koncem června či během léta. Mezi plány, jak rozšířit provoz, je i stavba nové haly. Některé investice do provozů jako obměnu strojů a techniky chce firma provést ještě letos.

Firma Agpi odvezla z vepřína v Letech posledních 330 prasat 14. března. Ve 13 halách bylo 13.000 prasat. Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let.

Na památník romského holokaustu chce přispět Norsko milionem eur (asi 25 milionů Kč). V létě se v areálu uskuteční za 1,5 milionu dvouměsíční archeologický průzkum. V místě bývalého vepřína by mělo být návštěvnické centrum s expozicí, s vystavenými archeologickými nálezy a přednáškovým sálem pro školy a skupinové výpravy. Horváthová připustila i možnost, že by se zachovala aspoň část některé z hal jako součást památníku.

Přečteno: 730x

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Tomia Okamury kvůli rasistickým a nenávistným výrokům

18.7.2018 13:04
Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.
 celý článek

Jubilejní 20. ročník mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm (FOTO: Marek Štěpán)

Rožnovský skanzen bude o víkendu hostit festival romské hudby

18.7.2018 12:18
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bude o víkendu hostit hudební festival Romská píseň. Tradiční akce se tam uskuteční 24. rokem. Festival v sobě snoubí temperamentní romské, maďarské i rumunské rytmy, řekla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
 celý článek

Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Římě odsoudil čtyři pachatele pogromu na romský tábor v Turíně

18.7.2018 0:40
Čtyři lidé byli v pátek v Římě uznáni vinnými z rasové a etnické nenávisti za vypálení romského tábora na turínském předměstí Vallette v roce 2011. Činu se dopustili poté, co dospívající dívka falešně obvinila dva Romy ze znásilnění. Informovala o tom agentura ANSA.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo