romea - logo
13. prosince 2018 (čtvrtek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Firma Agpi dostala za odkup vepřína 90 procent kupní částky

4.5.2018 14:43
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)
Vepřín v Letech u Písku (FOTO: archiv Konexe)

Firma Agpi, původní majitel vepřína v Letech u Písku, dostala od státu již 90 procent z kupní ceny 450,8 milionu korun. V důsledku toho splatila všechny své bankovní úvěry, jejichž výše byla pod částkou 100 milionů Kč. Část peněz chce použít na rozšíření jiných provozů. ČTK to dnes řekl místopředseda představenstva firmy Agpi Jan Čech.

Areál stojí poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Jeho novým provozovatelem je od začátku dubna Muzeum romské kultury. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové by se měl vepřín příští rok bourat, na místě vznikne památník romského holokaustu. Demolice bude stát 117 milionů Kč.

Osmdesát procent peněz z kupní ceny dostala firma Agpi 12. dubna, dalších deset koncem dubna, zbylých deset procent získá, až vyklidí kejdu. Agpi již splatilo všechny své bankovní úvěry.

"Myslím si, že když má společnost hotové peníze na účtu a na druhé straně by platila úroky, je to neekonomické. Později, za pár let, když vyplyne potřeba, tak se zase bude (žádat o úvěr), v dnešní společnosti je nějaké úvěrové zatížení běžné, ale v současné době tu potřebu nemáme. Všechny dluhy jsme splatili," řekl Čech.

Některé investiční úvěry splatila firma předčasně. "Řádně jsme je spláceli, neměli jsme problémy, ale přesto jsme se dohodli s bankou na jejich předčasné úhradě," řekl Čech s tím, že žádné sankce za předčasné splacení firma se 100 zaměstnanci neplatila. Posledních deset procent z kupní ceny získá Agpi, až vyklidí kejdu. Většinu podle Čecha již firma vyvezla, v místě zůstávají nejtužší části jako písek.

Část peněz od státu chce Agpi investovat do rozšíření jiných provozů. Detaily oznámí akcionářům na valné hromadě koncem června či během léta. Mezi plány, jak rozšířit provoz, je i stavba nové haly. Některé investice do provozů jako obměnu strojů a techniky chce firma provést ještě letos.

Firma Agpi odvezla z vepřína v Letech posledních 330 prasat 14. března. Ve 13 halách bylo 13.000 prasat. Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let.

Na památník romského holokaustu chce přispět Norsko milionem eur (asi 25 milionů Kč). V létě se v areálu uskuteční za 1,5 milionu dvouměsíční archeologický průzkum. V místě bývalého vepřína by mělo být návštěvnické centrum s expozicí, s vystavenými archeologickými nálezy a přednáškovým sálem pro školy a skupinové výpravy. Horváthová připustila i možnost, že by se zachovala aspoň část některé z hal jako součást památníku.

Přečteno: 901x

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, památníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo