romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

DNES: Do kin přichází nový dokument o Rytmusovi

23.7.2015 9:17
Z dokumentu Rytmus a sídliskový sen
Z dokumentu Rytmus a sídliskový sen

Dne 20. srpna do kin vstupuje časosběrný dokument Rytmus sídliskový sen. Osmileté natáčení zachytilo přerod kontroverzního slovenského rapera s romskými kořeny Patrika Vrbovského zvaného Rytmus v mediálně sledovanou osobnost.

Zveřejněnou upoutávku k filmu dosud vidělo více než 300 000 tisíc lidí. Scénarista a režisér dokumentu Miro Drobný netočil oslavný epos na známého umělce, ale o osobní intimní portrét, který odhaluje dosud nezveřejněné stránky jeho života. Díky záběrům z rodinného archivu a zejména vzpomínek rodinných příslušníků diváci nahlédnou do Rytmusova dětství a dospívání na piešťanském sídlišti, kde se poprvé musel vyrovnávat s předsudky a rasismem okolí.

Film nevznikal s cílem zachytit dny Rytmusovy slávy či jako retrospektiva jeho tvorby, klade si větší nároky. Tvůrci odkrývají složité vztahy rodiny, kterých je v Čechách a na Slovensku stále více. Rodiny, kde každý její člen má jiné příjmení, kde musíte používat přívlastky nevlastní, vlastní či biologický.

„Plakát je výtvarnou zkratkou celého filmu. Je to způsob jak dostat 90 minut filmu do jednoho vizuálu a to není vůbec jednoduché,“ říká Drobný, který Vrbovského natáčel v letech 2007−2014.

VIDEO

V roce 2009 Rytmus poskytl časopisu Romano voďi rozhovor

Když člověk čte o tom, jak jste se z neznámých kluků vypracovali až tam, kde jste dnes, a přitom se nevzdali hudby a splnili si sen, v tom,co máte nejraději, napadne ho, že asi musíte hodně věřit v sami sebe. Jak to je s tebou?

Asi, jo. Já sám v sebe věřím, ale vlastně se nad tím moc nezamýšlím. Dělám to, co mi říká srdce. Uvědomuji si, kdo jsem, jsem s tím vyrovnanej, všechny komplexy, které jsem měl, jsem si snažil vyléčit. A drží mě to, abych byl hrdý a dělal věci tak, abych se za ně v budoucnu nemusel stydět. No jo, dřív, když jsem byl mladší, jsem se někdy styděl za to,že jsem Cigán. Rozhodně jsem s tím nebyl vždycky vyrovnaný. Doba byla úplně jiná. Pak mě to ale věkem přešlo. Říkal jsem si: A proč bych se měl stydět? Jsem pán, prostě Romáci jsou páni. Není třeba se za to stydět, naopak proč neukázat třeba tu naši muzikálnost?

A co konkrétně ti pomohlo překonat tyhle chvíle komplexů?

Překonáš to fakt i věkem. Čím jsi starší, tím máš víc zkušeností, máš víc zažito, máš za sebou i víc negativních zážitků. A pak, pokud jsi trochu inteligentní a vnímavý, zamýšlíš se nad sebou, nad životem. A sesumíruješ si to, vyhodnotíš, protože chceš přijít na to, jak máš žít, aby se ti žilo spokojeně a dobře. Komplexy jsem měl jako mladý, protože jsem se navíc nestýkal s mnoha Cigány a když jsem to pak mezi bílými schytával za to, že jsem Cigán, tak jsem z toho měl haluze. Pak mi to ale došlo a řekl jsem si: „A co? Jsem Cigán. Jsem zdravej, dobře vypadám, cítím muziku a nechci být gádžo, chci být Cigán. Prostě jsem na to hrdý. Vytetoval jsem si to, kdo jsem, na ruku, tady,“ - ukazuje mi nápis Gitano. „A teď to zase zachází za hranice, nejraději bych to někdy zase doslova vykřičel do světa. Ono se vlastně dá říct, že jsem jen poloviční, ale já jsem stejně cítím víc jako Cigán. Po tomhle uvědomění si a vybrání toho, kým chci být, jsem se naopak o všechno,co souvisí s Cigánama, kulturou, jazykem, historií, začal zajímat. Začal jsem se o tom bavit i s olašskýma, protože jejich jazyky a některý zvyky mi připadají nejpůvodnější. A oni mě vzali mezi sebe a spoustu věcí mi vysvětlovali. A pořád mě to zajímá. Kolikrát se třeba bavím s americkýma hudebníkama, černochama o podobnosti mezi jejich osudem, temperamentem, a tím cigánským.

Přečteno: 2083x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Hudba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo