romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

DNES: Do kin přichází nový dokument o Rytmusovi

23.7.2015 9:17
Z dokumentu Rytmus a sídliskový sen
Z dokumentu Rytmus a sídliskový sen

Dne 20. srpna do kin vstupuje časosběrný dokument Rytmus sídliskový sen. Osmileté natáčení zachytilo přerod kontroverzního slovenského rapera s romskými kořeny Patrika Vrbovského zvaného Rytmus v mediálně sledovanou osobnost.

Zveřejněnou upoutávku k filmu dosud vidělo více než 300 000 tisíc lidí. Scénarista a režisér dokumentu Miro Drobný netočil oslavný epos na známého umělce, ale o osobní intimní portrét, který odhaluje dosud nezveřejněné stránky jeho života. Díky záběrům z rodinného archivu a zejména vzpomínek rodinných příslušníků diváci nahlédnou do Rytmusova dětství a dospívání na piešťanském sídlišti, kde se poprvé musel vyrovnávat s předsudky a rasismem okolí.

Film nevznikal s cílem zachytit dny Rytmusovy slávy či jako retrospektiva jeho tvorby, klade si větší nároky. Tvůrci odkrývají složité vztahy rodiny, kterých je v Čechách a na Slovensku stále více. Rodiny, kde každý její člen má jiné příjmení, kde musíte používat přívlastky nevlastní, vlastní či biologický.

„Plakát je výtvarnou zkratkou celého filmu. Je to způsob jak dostat 90 minut filmu do jednoho vizuálu a to není vůbec jednoduché,“ říká Drobný, který Vrbovského natáčel v letech 2007−2014.

VIDEO

V roce 2009 Rytmus poskytl časopisu Romano voďi rozhovor

Když člověk čte o tom, jak jste se z neznámých kluků vypracovali až tam, kde jste dnes, a přitom se nevzdali hudby a splnili si sen, v tom,co máte nejraději, napadne ho, že asi musíte hodně věřit v sami sebe. Jak to je s tebou?

Asi, jo. Já sám v sebe věřím, ale vlastně se nad tím moc nezamýšlím. Dělám to, co mi říká srdce. Uvědomuji si, kdo jsem, jsem s tím vyrovnanej, všechny komplexy, které jsem měl, jsem si snažil vyléčit. A drží mě to, abych byl hrdý a dělal věci tak, abych se za ně v budoucnu nemusel stydět. No jo, dřív, když jsem byl mladší, jsem se někdy styděl za to,že jsem Cigán. Rozhodně jsem s tím nebyl vždycky vyrovnaný. Doba byla úplně jiná. Pak mě to ale věkem přešlo. Říkal jsem si: A proč bych se měl stydět? Jsem pán, prostě Romáci jsou páni. Není třeba se za to stydět, naopak proč neukázat třeba tu naši muzikálnost?

A co konkrétně ti pomohlo překonat tyhle chvíle komplexů?

Překonáš to fakt i věkem. Čím jsi starší, tím máš víc zkušeností, máš víc zažito, máš za sebou i víc negativních zážitků. A pak, pokud jsi trochu inteligentní a vnímavý, zamýšlíš se nad sebou, nad životem. A sesumíruješ si to, vyhodnotíš, protože chceš přijít na to, jak máš žít, aby se ti žilo spokojeně a dobře. Komplexy jsem měl jako mladý, protože jsem se navíc nestýkal s mnoha Cigány a když jsem to pak mezi bílými schytával za to, že jsem Cigán, tak jsem z toho měl haluze. Pak mi to ale došlo a řekl jsem si: „A co? Jsem Cigán. Jsem zdravej, dobře vypadám, cítím muziku a nechci být gádžo, chci být Cigán. Prostě jsem na to hrdý. Vytetoval jsem si to, kdo jsem, na ruku, tady,“ - ukazuje mi nápis Gitano. „A teď to zase zachází za hranice, nejraději bych to někdy zase doslova vykřičel do světa. Ono se vlastně dá říct, že jsem jen poloviční, ale já jsem stejně cítím víc jako Cigán. Po tomhle uvědomění si a vybrání toho, kým chci být, jsem se naopak o všechno,co souvisí s Cigánama, kulturou, jazykem, historií, začal zajímat. Začal jsem se o tom bavit i s olašskýma, protože jejich jazyky a některý zvyky mi připadají nejpůvodnější. A oni mě vzali mezi sebe a spoustu věcí mi vysvětlovali. A pořád mě to zajímá. Kolikrát se třeba bavím s americkýma hudebníkama, černochama o podobnosti mezi jejich osudem, temperamentem, a tím cigánským.

Přečteno: 2024x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Hudba, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo