romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dokumentarista Tomáš Kratochvíl: Společnost musí pomoci Romům, dřímá v nich tolik talentu, že výsledek bude stát za to

27.9.2015 14:46
Tomáš Kratochvíl v dokumentu Gadžo (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl v dokumentu Gadžo (FOTO: Česká televize)

Autor dokumentárního snímku Gadžo Tomáš Kratochvíl dokončil celovečerní film Češi proti Čechům, ve kterém sleduje vlnu protiromských demonstrací a akcí z roku 2013 i cestu „místních nácků“ do komunální politiky. O tom, jak ho natáčení a život v romském ghettu změnily, poskytl rozhovor serveru lidovky.cz.

Na otázku co by se se situací Romů mělo dělat, odpovídá: „Je to jednoduché: ať Romové bydlí ve stejných čtvrtích a ve stejných domech jako my. Ať jejich děti studují stejné školy jako naše děti. Ať pracují na stejných pozicích jako my. Teprve potom si budou moct sami volit míru a formu vlastní integrace. Aby se toho dosáhlo, je nutné jít proti tržním mechanismům i proti demokratické vůli většiny. A je nutné používat pozitivní diskriminaci. V romské populaci však dřímá tolik potenciálu a tolik talentu, že výsledek bude stát za to.“

Celý rozhovor naleznete zde.

Přečteno: 2158x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo