romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Filmaři hledají nejen v Krupce romské herce pro film Cesta ven

Krupka, 24.8.2012 9:38, (ROMEA)
Fotografie fotbalového hřiště v Krupce Maršově (archiv Konexe, o.s.)
Fotografie fotbalového hřiště v Krupce Maršově (archiv Konexe, o.s.)

Na sídlišti Maršov v Krupce se v sobotu uskuteční casting do nového filmu režiséra Petra Václava Cesta ven, který bude vyprávět o životě mladého romského páru v současném Česku. Na sídlišti obývaném převážně chudými Romy kvůli tomu panuje velké pozdvižení. Informuje o tom server iDnes.cz.

"Až na pár výjimek to zajímá všechny, vzbudilo to velký ohlas, bude tam narváno. Já se taky účastním, musím jít přece příkladem," směje se Jozef Miker, který je jednou z tamních romských autorit.

Filmaři začnou natáčet koncem letošního roku, snímek půjde do kin příští rok. Tvůrci nechtějí o příběhu prozradit víc, než že půjde o obraz života mladé dvojice Romů. "Zatím nechceme být konkrétnější," zůstává tajemný producent filmu Jan Macola.

Filmaři hledají Romy od 16 do 40 let a od 50 do 60 let, Romky potřebují tvůrci mezi 16 až 40 roky. Na to ale místní nehledí, přihlásit se chce každý. "Chtějí tam jít i ženské, kterým je přes šedesát. I když jim říkám, že jsou za zenitem, nemá to cenu," vtipkuje Miker.

Na sobotním konkurzu bude i proromský aktivista Miroslav Brož, který v romské komunitě pomáhá casting propagovat. "Romové dělají statisty ve filmu často, rády si je vybírají třeba zahraniční produkce. Třeba mladé holky doufají, že se stanou herečkami a proslaví se. Je to pro ně navíc možnost, jak si vydělat peníze," říká Brož.

Šanci se proslavit tamější Romové mít budou. Produkce totiž nehledá jen statisty, ale také představitele hlavních rolí. "Hlavní role nejsou obsazeny, takže uchazeči z Krupky mají šanci," říká producent Macola. Tvůrci hledají celkem pět lidí do hlavních rolí a dvacítku představitelů do vedlejších rolí.

Filmaři se v kraji zdrží déle. Po Ústí a Krupce se vydají hledat další Romy do Chomutova a Kadaně. Protože tvůrci chtějí dosáhnout co největší autenticity, hodlají obsadit neherce. Profesionální herci šanci patrně nedostanou. Samotný film se ale na severu Čech točit nebude, snímek by měl vzniknout na Ostravsku.

iDnes.cz
Přečteno: 1112x
 

Kam dál:

Štítky:  

Film



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo