romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ghettofest přilákal do brněnského „Bronxu“ tisíce lidí

Brno, 4.6.2012 14:57, (ROMEA)
Foto: Jakub Jíra

První ročník festivalu Ghettofest, který se konal tuto sobotu 2.6. v tzv. brněnském „Bronxu“, předčil očekávání organizátorů i návštěvníků. Sešlo se přes dva tisíce lidí, Romů i neromů v poměru téměř „padesát na padesát“. Akce se obešla bez jakýchkoli potíží nebo zásahů policie a návštěvníci mluvili o výjimečné atmosféře, kvalitním programu a obohacujícím setkávání.

Festival zahájil průvod z centra města do brněnského ghetta, následovaly koncerty kapel jako Čokovoko, Gulo čar, Ty Syčáci nebo Čankišou. Na ulici Bratislavské se hrálo dialogické divadlo Fórum, vystoupilo 10 brněnských tanečních seskupení od contemporary až po street dance. Taneční škola High edition, špička českého street dance, uspořádala dance battle pro tanečníky z ulice, jehož vítěz získal deset lekcí s touto skupinou. Konaly se také výtvarné a fotografické workshopy, v Clubwashi na ulici Stará probíhala filmová sekce dokumentů o domorodých lidech a lidech ohrožených sociálním vyloučením, která se setkala s velkým zájmem, živá diskuze trvala přes tři hodiny.

Obrovský zájem byl také o odbornou diskuzi na téma budoucnost brněnského ghetta, kde vystoupil náměstek primátora Oliver Pospíšil, docent Karel Havliš, přední český architekt a urbanista, a také Milan Ščuka, majitel firmy Cooptel a představitel romských podnikatelů.
Výstupy z diskuze budou zpracovány do zvláštní tiskové zprávy.

Festival měl za cíl na jeden den přirozenou formou prostřednictvím umění a kultury přivést do brněnského ghetta další obyvatele města Brna a ukázat, že se Romové, Češi a všichni ostatní, kteří v Brně žijí, dokážou společně bavit, a to zcela bez konfliktů, které v posledních měsících plní veřejnou debatu na toto téma.

Tento záměr se zcela zdařil. „Jsme hrdi na to, že rok po unikátní blokádě neonacistického pochodu brněnským „Bronxem“, které se zúčastnily tisíce lidí, jsme navázali další akcí, která jde zcela proti proudu a předsudkům, které všeobecně panují,“ řekla PR manažerka festivalu Alica Heráková. „Připravujeme další ročník a vytváříme novou brněnskou tradici.“

Festival byl financován především z prostředků nadace Open Society Fund Praha, kteří přispěli téměř 300 000,- Kč. Další zdroje poskytli sponzoři, jako je stavební firma Cooptel, 5000,- přispěla také radnice MČ Brno – střed.

Rádi bychom poděkovali spolupracujícím organizacím jako je Muzeum romské kultury, Společenství Romů na Moravě a také radnicím MČ Brno sever, kteří nám vyšli vstříc s úklidem festivalu, MČ Brno – střed za finanční podporu. Velký dík patří policii, jmenovitě kpt. Petru Florianovi za ojedinělý přístup a ze strany policie skvěle zvládnutou akci. Dokázali nastavit svá opatření tak, že na festivalu nepanoval žádný strach. Žádní těžkooděnci, ale přesto spolehlivá podpora pro pořadatele.

Kriminální bilance festivalu jsou dvě ztracená příruční zavazadla a jeden mikrofon.

Reakce návštěvníků ze sociální sítě facebook:

Martin Hujer Šabacký: „Děkuji vám všem, moc sem si to užil, nádhera :-)“
Simona Vávrová: „Díky organizátorům, kapelám, tanečníkům, výtvarníkům, bavičům i návštěvníkům. Všichni byli úžasní, moc jsem se pobavila a večer si parádně užila. Je fajn, že se ještě najde někdo, kdo se odlišné kultury pochopit a ne je kritizovat. Oceňuji nápad na tento festival ;) Držím palce s dalším ročníkem.“
Jana Mikulčická: „Bylo to ÚŽASNÝ! A hlavně díky klukům z ghetta, co došli až do Kabinetu a pěkně se mnou protancovali střevíčky. Tak doufám, že bude další ročník!“
Pavlína Dufková: „Výborná akce, gratuluju organizačnímu týmu“ :)
Pavel Klement: „To by si zasloužilo další ročníky. Jsou v plánu?“
Verča Liška: „Díky všem pořadatelům. Skvělý nápad, super akce. Budu se těšit na další ročníky“ :)

Mgr. Alica Heráková, PR managerka
Přečteno: 1442x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Festival, Koncert, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo