romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ghettofest přilákal do brněnského „Bronxu“ tisíce lidí

Brno, 4.6.2012 14:57, (ROMEA)
Foto: Jakub Jíra

První ročník festivalu Ghettofest, který se konal tuto sobotu 2.6. v tzv. brněnském „Bronxu“, předčil očekávání organizátorů i návštěvníků. Sešlo se přes dva tisíce lidí, Romů i neromů v poměru téměř „padesát na padesát“. Akce se obešla bez jakýchkoli potíží nebo zásahů policie a návštěvníci mluvili o výjimečné atmosféře, kvalitním programu a obohacujícím setkávání.

Festival zahájil průvod z centra města do brněnského ghetta, následovaly koncerty kapel jako Čokovoko, Gulo čar, Ty Syčáci nebo Čankišou. Na ulici Bratislavské se hrálo dialogické divadlo Fórum, vystoupilo 10 brněnských tanečních seskupení od contemporary až po street dance. Taneční škola High edition, špička českého street dance, uspořádala dance battle pro tanečníky z ulice, jehož vítěz získal deset lekcí s touto skupinou. Konaly se také výtvarné a fotografické workshopy, v Clubwashi na ulici Stará probíhala filmová sekce dokumentů o domorodých lidech a lidech ohrožených sociálním vyloučením, která se setkala s velkým zájmem, živá diskuze trvala přes tři hodiny.

Obrovský zájem byl také o odbornou diskuzi na téma budoucnost brněnského ghetta, kde vystoupil náměstek primátora Oliver Pospíšil, docent Karel Havliš, přední český architekt a urbanista, a také Milan Ščuka, majitel firmy Cooptel a představitel romských podnikatelů.
Výstupy z diskuze budou zpracovány do zvláštní tiskové zprávy.

Festival měl za cíl na jeden den přirozenou formou prostřednictvím umění a kultury přivést do brněnského ghetta další obyvatele města Brna a ukázat, že se Romové, Češi a všichni ostatní, kteří v Brně žijí, dokážou společně bavit, a to zcela bez konfliktů, které v posledních měsících plní veřejnou debatu na toto téma.

Tento záměr se zcela zdařil. „Jsme hrdi na to, že rok po unikátní blokádě neonacistického pochodu brněnským „Bronxem“, které se zúčastnily tisíce lidí, jsme navázali další akcí, která jde zcela proti proudu a předsudkům, které všeobecně panují,“ řekla PR manažerka festivalu Alica Heráková. „Připravujeme další ročník a vytváříme novou brněnskou tradici.“

Festival byl financován především z prostředků nadace Open Society Fund Praha, kteří přispěli téměř 300 000,- Kč. Další zdroje poskytli sponzoři, jako je stavební firma Cooptel, 5000,- přispěla také radnice MČ Brno – střed.

Rádi bychom poděkovali spolupracujícím organizacím jako je Muzeum romské kultury, Společenství Romů na Moravě a také radnicím MČ Brno sever, kteří nám vyšli vstříc s úklidem festivalu, MČ Brno – střed za finanční podporu. Velký dík patří policii, jmenovitě kpt. Petru Florianovi za ojedinělý přístup a ze strany policie skvěle zvládnutou akci. Dokázali nastavit svá opatření tak, že na festivalu nepanoval žádný strach. Žádní těžkooděnci, ale přesto spolehlivá podpora pro pořadatele.

Kriminální bilance festivalu jsou dvě ztracená příruční zavazadla a jeden mikrofon.

Reakce návštěvníků ze sociální sítě facebook:

Martin Hujer Šabacký: „Děkuji vám všem, moc sem si to užil, nádhera :-)“
Simona Vávrová: „Díky organizátorům, kapelám, tanečníkům, výtvarníkům, bavičům i návštěvníkům. Všichni byli úžasní, moc jsem se pobavila a večer si parádně užila. Je fajn, že se ještě najde někdo, kdo se odlišné kultury pochopit a ne je kritizovat. Oceňuji nápad na tento festival ;) Držím palce s dalším ročníkem.“
Jana Mikulčická: „Bylo to ÚŽASNÝ! A hlavně díky klukům z ghetta, co došli až do Kabinetu a pěkně se mnou protancovali střevíčky. Tak doufám, že bude další ročník!“
Pavlína Dufková: „Výborná akce, gratuluju organizačnímu týmu“ :)
Pavel Klement: „To by si zasloužilo další ročníky. Jsou v plánu?“
Verča Liška: „Díky všem pořadatelům. Skvělý nápad, super akce. Budu se těšit na další ročníky“ :)

Mgr. Alica Heráková, PR managerka
Přečteno: 1455x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Festival, Koncert, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo