romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští umělci uctili oběti holocaustu. V Rudolfinu zaznělo Requiem za Osvětim

Praha, 4.11.2012 23:51, (ROMEA)
Několikaminutový potlesk ve stoje. To byl závěr skladby Requiem za Osvětim, která zazněla v neděli 4. 11. 2012 v pražském Rudolfinu (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Několikaminutový potlesk ve stoje. To byl závěr skladby Requiem za Osvětim, která zazněla v neděli 4. 11. 2012 v pražském Rudolfinu (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

 

Romské oběti holocaustu připomněla v neděli večer v pražském Rudolfinu česká premiéra skladby Rekviem za Osvětim od romského skladatele Rogera Morena Rathgeba. Zazněla v podání Romského a Sinti filharmonického orchestru z Frankfurtu nad Mohanem.

V rámci mezinárodního projektu byla tato skladba uvedena již v Amsterdamu a Tilburgu, po Praze ji vyslechnou i Maďaři a Poláci.

Orchestr řídil romský umělecký ředitel a dirigent Riccardo M. Sahiti. Vystupuje v něm 75 profesionálních romských umělců z Německa, Čech, Maďarska a Rumunska.

A protože v každé zemi vystupují domácí sbory a sólisté, dnes večer se v Rudolfinu představili operní pěvci Jana Wallingerová (sólistka - alt), Martin Šrejma (sólista – tenor) a Martin Bárta (sólista – baryton). První romskou sólistkou, která kdy vystoupila na pódiu Rudolfina se stala čtyřiadvacetiletá zpěvačka Pavlína Matiová (sólistka – soprán). Doplnil je i Kühnův smíšený sbor.

Zcela zaplněné Rudolfinum odměnilo umělce několikaminutovým potleskem ve stoje.

Nizozemský skladatel Rathgeb zkomponoval Rekviem po návštěvě koncentračního tábora v Osvětimi. Autentické texty pamětníků holocaustu zarecitovali Taťjana Medvecká a David Tišer.

Podle Jitky Jurkové z organizačního týmu Requiem za Osvětim je většinovou asociací se slovem holocaust (Židé říkají "šoa"), genocida Židů. Podstatně méně se podle ní vzpomíná na tvrdou nacistickou perzekuci Romů, označovanou dnes jako „zapomenutý holocaust“. Jedním z cílů projektu je proto zvýšit povědomí o tragédii Židů, Romů a dalších obětí druhé světové války, což je nezbytné pro boj se současnými protiromskými projevy.

„Zásadní je pro nás zasazení připomínky holocaustu do kontextu současné rasové nesnášenlivosti. Pochopení problémů minulosti je klíčem k vyrovnání se s přítomností a budoucností. I proto doprovází koncert v Rudolfinu celá řada akcí, které se zabývají dnešním rasismem a příbuznými tématy,“ vysvětluje Jurková.

ARCHIVNÍ VIDEO

Program doprovodných akcí

Konference:
Roma positive – Romské vzory a obrazy Romů v médiích - 5. 11, 9:00, Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1.
Diskutovat bude řada romských a dalších profesionálů a novinářů ze střední Evropy a Velké Británie. Na panelu vystoupí například Jake Bowers (nezávislý novinář, UK), Janja Rošer (předsedkyně slovinské Rady pro romské komunity, SLO), Irena Biháriová (právnička, SK), Ciprian Necula (novinář, RO) a další. Moderovat jej bude Jarmila Balážová, novinářka a předsedkyně sdružení ROMEA.

Výstava:
Genocida Romů v době druhé světové války - 30. 10. – 30. 11., Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1, Po-Čt 10:00 – 15:00, Pá 10:00 – 12:00

Film:
Je to jen vítr - 7. 11. 18:00, Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1.

Film:
…to jsou těžké vzpomínky - 13. 11. 18:00, Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1.
Dokumentární snímek, vzniklý ze spolupráce Muzea romské kultury a asociace Film a sociologie, je kombinací výpovědí pamětníků, které jsou proloženy čteným komentářem s fotografiemi a archivními dokumenty.

Film:
Žít! Ceija Stojka - 27. 11. 18:00, Židovské muzeum v Praze, Oddělení pro vzdělávání a kulturu, Maiselova 15, Praha 1.
Ceija Stojka (1933) je uznávanou romskou výtvarnicí a spisovatelkou z Rakouska. Dětství byla nucena strávit hned v několika koncentračních táborech, kde zahynula téměř celá její rodina.

Přečteno: 1071x
 

Kam dál:

Štítky:  

Osvětim, Holocaust, Kultura, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo