romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2013: Páteční koncert tradiční romské hudby

Praha, 30.5.2013 11:00, (ROMEA)
Každoroční defilé všech účinkujících centrem Prahy je perličkou celého festivalu Khamoro.
Každoroční defilé všech účinkujících centrem Prahy je perličkou celého festivalu Khamoro.

Každý den Světového romského festivalu Khamoro je nabitý bohatým programem, ze kterého jsou koncerty tradiční romské hudby jednou z nejoblíbenějších součástí. V pátek 31. května se můžete vypravit do klubu ROXY na hvězdu španělského flamenca Macarenu Ramirez, oblíbenou maďarskou kapelu Oláh Gipsy Beats a na romský lidový soubor Taborshow, který přijíždí na Khamoro z Ruska. Malou ochutnávku jejich muziky přinášíme už teď.

OLÁH GIPSY BEATS – Maďarsko

Skupina Oláh Gipsy Beats byla založena v roce 2008 pod názvem Oláh Gipsy Allstars. Po mnoho let byli olašští Romové v Maďarsku neznámou skupinou a v minulosti se živili převážně jako prodejci koní nebo výrobci košíků. Jejich hudbou byl zpěv někdy doplňovaný hrou na předměty z domácnosti jako například kastroly nebo dřevěné lžíce. To se v průběhu let změnilo, začali používat více hudebních nástrojů a dnes úžasná skupina Oláh Gipsy Beats prezentuje obohacenou tradici a svůj talent po celém světě. Vytváří vzrušující a neobvyklou směsici zvuků propojením autentických melodií a různých moderních hudebních směrů. Silné emoce, energie a upřímnost – to je to, co Oláh Gipsy Beats přináší na podium. Jejich hudba s hrdostí pečuje o tradice předků, ale určitě je to také příjemné osvěžení evropské romské kultury.
OLAH GIPSY BEATS můžete vidět: 31. 5. / ROXY, 1.6./ defilé, 2. 6./SaSaZu

MACARENA RAMIREZ – Španělsko

Macarena Ramirez je jedním z nejpozoruhodnějších talentů v současném světě flamenca. Narodila se v roce 1992 v Cádizu a s tancem začala ve 4 letech. Již v 8 letech byla známá po celém Španělsku díky vítězství v televizní talentové show „Veo Veo“. Ve 12 letech získala hlavní roli ve filmu o životě španělské umělecké ikony „Lola Flores, la pelikula“. Je také členkou Compañia de Antonio el Pipa, s níž jako sólistka vystupovala ve významných divadlech v Rusku, USA a Francii. V roce 2010 Macarenu přizvali dvě flamenco zpěvačky Mariana Cornejo a Carmen de la Jara na své turné po Španělsku. V současné době zdokonaluje Macarena svůj tanec v Centro Andaluz de Danza v Seville, kde má pouze elita mladé generace možnost pracovat s instruktory zvučných jmen, jako je Ana Maria Bueno, Rubén Olmo, Francis Nunez nebo Rocio Coral. Macarena je na počátku velmi slibné kariéry a diváci mají možnost vidět zázračné dítě flamenca v akci!
MACARENA RAMIREZ můžete vidět: 31. 5. / ROXY, 1. 6. / defilé, 2. 6./SaSaZu

TABORSHOW – Rusko

Skupina Taborshow („Tábor se vrací“) je jedním z předních romských lidových souborů dnešního Ruska a je to profesionální romská divadelní show. Základem jejich tvorby je kombinace kulturních tradic slavných romských sborů, kytarových virtuózů, zpěváků romských a ruských romancí, ale i romské lidové hudby a mediální kultury 21. století, neboť při koncertech využívá moderní technologie. Členy souboru jsou slavní romští umělci – Olga a Nikolaj Vasiljevovi, Ljalja a Alexander Šiškovovi, Dijana a Michail Saveljevovi –, ale i mladí romští umělci, kteří dosáhli úspěchů v romském folklórním umění – Světlana Vasiljevová, Sněžana Petrenková, Valentina Kazibeevová. Hlavním producentem Taborshow je držitel řady cen z mezinárodních festivalů, zpěvák romských písní a romancí – Nikolaj Vasiljev.
TABORSHOW můžete vidět: 31. 5. / ROXY, 1. 6. / defilé, 2. 6. /SaSaZu

Přečteno: 965x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Khamoro, Khamoro 2013, Koncert, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo