romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Klaudia Dudová byla oceněna za herecký výkon ve filmu Cesta ven

Praha, 24.11.2014 16:57, (ROMEA)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)

Ve francouzském departementu Essonne, kde právě skončil Festival evropských filmů, získala Klaudia Dudová cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Cesta ven režiséra Petra Václava. Za roli Žanety byla Dudová, která ve filmu hrála bez předchozích hereckých zkušeností, obdobně oceněna i na letošním Art Film Festu v Trenčianských Teplicích. Tam převzala ocenění dokonce z rukou Claudie Cardinalové, řekla ČTK mluvčí tohoto projektu Kateřina Bílková.

"Film Cesta ven, který se v českých kinech objevil letos v květnu, byl po dlouhých šestnácti letech prvním snímkem, který reprezentoval českou kinematografii v oficiálním programu prestižního MFF v Cannes. Do francouzské distribuce bude uveden 15. dubna 2015," dodala Bílková.

Snímek je příběhem mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským statusem a snažící se vybojovat lepší život pro sebe i svou dceru. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním i nadějí. Odvaha a rodičovský cit jí pomáhají překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům a patosu, k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

Klaudie Dudové si prý režisér Petr Václav všiml na romské zábavě. Herecké ambice původně neměla, pracovala jako pokladní v obchodě se smíšeným zbožím. Nedávno však s tímto režisérem a scenáristou dokončila natáčení dalšího filmu s názvem Nikdy nejsme sami, ve kterém hlavní role ztvárnili Karel Roden, Lenka Vlasáková a Miroslav Hanuš. Film vzniká v produkci společnosti Mimesis Film a v koprodukci s Českou televizí. Premiéra je naplánována na podzim příštího roku.

Film Cesta ven vznikl ve francouzské koprodukci v produkční společnosti moloko film. Jeho vznik podpořil Státní fond kinematografie a Centre National du Cinéma - Aide aux cinémas du Monde.

VIDEO

Přečteno: 1685x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, Cesta venHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo