romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Klaudia Dudová byla oceněna za herecký výkon ve filmu Cesta ven

Praha, 24.11.2014 16:57, (ROMEA)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)

Ve francouzském departementu Essonne, kde právě skončil Festival evropských filmů, získala Klaudia Dudová cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Cesta ven režiséra Petra Václava. Za roli Žanety byla Dudová, která ve filmu hrála bez předchozích hereckých zkušeností, obdobně oceněna i na letošním Art Film Festu v Trenčianských Teplicích. Tam převzala ocenění dokonce z rukou Claudie Cardinalové, řekla ČTK mluvčí tohoto projektu Kateřina Bílková.

"Film Cesta ven, který se v českých kinech objevil letos v květnu, byl po dlouhých šestnácti letech prvním snímkem, který reprezentoval českou kinematografii v oficiálním programu prestižního MFF v Cannes. Do francouzské distribuce bude uveden 15. dubna 2015," dodala Bílková.

Snímek je příběhem mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským statusem a snažící se vybojovat lepší život pro sebe i svou dceru. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním i nadějí. Odvaha a rodičovský cit jí pomáhají překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům a patosu, k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

Klaudie Dudové si prý režisér Petr Václav všiml na romské zábavě. Herecké ambice původně neměla, pracovala jako pokladní v obchodě se smíšeným zbožím. Nedávno však s tímto režisérem a scenáristou dokončila natáčení dalšího filmu s názvem Nikdy nejsme sami, ve kterém hlavní role ztvárnili Karel Roden, Lenka Vlasáková a Miroslav Hanuš. Film vzniká v produkci společnosti Mimesis Film a v koprodukci s Českou televizí. Premiéra je naplánována na podzim příštího roku.

Film Cesta ven vznikl ve francouzské koprodukci v produkční společnosti moloko film. Jeho vznik podpořil Státní fond kinematografie a Centre National du Cinéma - Aide aux cinémas du Monde.

VIDEO

Přečteno: 1693x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, Cesta venHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo