romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Klaudia Dudová byla oceněna za herecký výkon ve filmu Cesta ven

Praha, 24.11.2014 16:57, (ROMEA)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)

Ve francouzském departementu Essonne, kde právě skončil Festival evropských filmů, získala Klaudia Dudová cenu za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu Cesta ven režiséra Petra Václava. Za roli Žanety byla Dudová, která ve filmu hrála bez předchozích hereckých zkušeností, obdobně oceněna i na letošním Art Film Festu v Trenčianských Teplicích. Tam převzala ocenění dokonce z rukou Claudie Cardinalové, řekla ČTK mluvčí tohoto projektu Kateřina Bílková.

"Film Cesta ven, který se v českých kinech objevil letos v květnu, byl po dlouhých šestnácti letech prvním snímkem, který reprezentoval českou kinematografii v oficiálním programu prestižního MFF v Cannes. Do francouzské distribuce bude uveden 15. dubna 2015," dodala Bílková.

Snímek je příběhem mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským statusem a snažící se vybojovat lepší život pro sebe i svou dceru. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním i nadějí. Odvaha a rodičovský cit jí pomáhají překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům a patosu, k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem.

Klaudie Dudové si prý režisér Petr Václav všiml na romské zábavě. Herecké ambice původně neměla, pracovala jako pokladní v obchodě se smíšeným zbožím. Nedávno však s tímto režisérem a scenáristou dokončila natáčení dalšího filmu s názvem Nikdy nejsme sami, ve kterém hlavní role ztvárnili Karel Roden, Lenka Vlasáková a Miroslav Hanuš. Film vzniká v produkci společnosti Mimesis Film a v koprodukci s Českou televizí. Premiéra je naplánována na podzim příštího roku.

Film Cesta ven vznikl ve francouzské koprodukci v produkční společnosti moloko film. Jeho vznik podpořil Státní fond kinematografie a Centre National du Cinéma - Aide aux cinémas du Monde.

VIDEO

Přečteno: 1701x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Ocenění, Cesta venHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo