romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Koprodukční film Cesta ven Petra Václava soutěží v Lucemburku

Praha, 10.10.2014 11:29, (ROMEA)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)

Festival filmů ze střední a východní Evropy CinEast, který se do 26. října koná v Lucemburku, nabídne zhruba 100 projekcí pěti desítek celovečerních a 40 krátkých snímků z 18 zemí bývalého východního bloku. V oficiální soutěži se mezi sedmi tituly objeví česko-francouzský projekt Cesta ven režiséra Petra Václava.

Příběh mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským postavením v červnu zvítězil na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest. Světovou premiéru měl na MFF v Cannes, v českých kinech se promítá od konce května.

Podle internetových stránek přehlídky bude významná část filmů uvedena v rámci tematického cyklu So Far, So Close reflektujícího cestu, kterou postkomunistické země urazily za čtvrtstoletí od pádu totalitních režimů. Totéž téma zpracovává stejnojmenná rozsáhlá výstava fotografií, na které je zastoupen český fotograf Evžen Sobek. Program dále nabízí sekce věnované dokumentům a komediím, nechybí bloky krátkometrážní tvorby a bohatý program pro děti a mládež.

Mezi 25 hosty festivalu CinEast 2014 je režisér Jiří Mádl a producent Miloslav Šmídmajer, kteří jsou podepsáni pod snímkem Pojedeme k moři. Ten bude vedle festivalových projekcí představen v několika školách.

Českou kinematografii na festivalu vedle snímků Cesta ven a Pojedeme k moři zastupují Klauni Viktora Tauše, částečně natáčení v Lucemburku, Krásno Ondřeje Sokola, Revival Alice Nellis a Pelíšky Jana Hřebejka. Uveden bude i slovensko-český snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska a pozapomenutý snímek československé nové vlny Slávnosť v botanickej záhrade režiséra Ela Havetty.

V rámci programů pro děti budou promítnuty francouzské verze snímků Vynález zkázy Karla Zemana a O zvědavém štěňátku Zdeňka Milera a také film Traja chrobáci Jána Roháče. V programu jsou dál krátké snímky Malý Cousteau Jakuba Kouřila a Strach Martina Krejčího.

Přečteno: 836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Cesta ven, Film, Kultura, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo