romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Koprodukční film Cesta ven Petra Václava soutěží v Lucemburku

Praha, 10.10.2014 11:29, (ROMEA)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)

Festival filmů ze střední a východní Evropy CinEast, který se do 26. října koná v Lucemburku, nabídne zhruba 100 projekcí pěti desítek celovečerních a 40 krátkých snímků z 18 zemí bývalého východního bloku. V oficiální soutěži se mezi sedmi tituly objeví česko-francouzský projekt Cesta ven režiséra Petra Václava.

Příběh mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským postavením v červnu zvítězil na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest. Světovou premiéru měl na MFF v Cannes, v českých kinech se promítá od konce května.

Podle internetových stránek přehlídky bude významná část filmů uvedena v rámci tematického cyklu So Far, So Close reflektujícího cestu, kterou postkomunistické země urazily za čtvrtstoletí od pádu totalitních režimů. Totéž téma zpracovává stejnojmenná rozsáhlá výstava fotografií, na které je zastoupen český fotograf Evžen Sobek. Program dále nabízí sekce věnované dokumentům a komediím, nechybí bloky krátkometrážní tvorby a bohatý program pro děti a mládež.

Mezi 25 hosty festivalu CinEast 2014 je režisér Jiří Mádl a producent Miloslav Šmídmajer, kteří jsou podepsáni pod snímkem Pojedeme k moři. Ten bude vedle festivalových projekcí představen v několika školách.

Českou kinematografii na festivalu vedle snímků Cesta ven a Pojedeme k moři zastupují Klauni Viktora Tauše, částečně natáčení v Lucemburku, Krásno Ondřeje Sokola, Revival Alice Nellis a Pelíšky Jana Hřebejka. Uveden bude i slovensko-český snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska a pozapomenutý snímek československé nové vlny Slávnosť v botanickej záhrade režiséra Ela Havetty.

V rámci programů pro děti budou promítnuty francouzské verze snímků Vynález zkázy Karla Zemana a O zvědavém štěňátku Zdeňka Milera a také film Traja chrobáci Jána Roháče. V programu jsou dál krátké snímky Malý Cousteau Jakuba Kouřila a Strach Martina Krejčího.

Přečteno: 825x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Cesta ven, Film, Kultura, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo