romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Koprodukční film Cesta ven Petra Václava soutěží v Lucemburku

Praha, 10.10.2014 11:29, (ROMEA)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)
Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven (FOTO: www.aerofilms.cz)

Festival filmů ze střední a východní Evropy CinEast, který se do 26. října koná v Lucemburku, nabídne zhruba 100 projekcí pěti desítek celovečerních a 40 krátkých snímků z 18 zemí bývalého východního bloku. V oficiální soutěži se mezi sedmi tituly objeví česko-francouzský projekt Cesta ven režiséra Petra Václava.

Příběh mladé romské matky odmítající se smířit s nepříznivým společenským postavením v červnu zvítězil na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest. Světovou premiéru měl na MFF v Cannes, v českých kinech se promítá od konce května.

Podle internetových stránek přehlídky bude významná část filmů uvedena v rámci tematického cyklu So Far, So Close reflektujícího cestu, kterou postkomunistické země urazily za čtvrtstoletí od pádu totalitních režimů. Totéž téma zpracovává stejnojmenná rozsáhlá výstava fotografií, na které je zastoupen český fotograf Evžen Sobek. Program dále nabízí sekce věnované dokumentům a komediím, nechybí bloky krátkometrážní tvorby a bohatý program pro děti a mládež.

Mezi 25 hosty festivalu CinEast 2014 je režisér Jiří Mádl a producent Miloslav Šmídmajer, kteří jsou podepsáni pod snímkem Pojedeme k moři. Ten bude vedle festivalových projekcí představen v několika školách.

Českou kinematografii na festivalu vedle snímků Cesta ven a Pojedeme k moři zastupují Klauni Viktora Tauše, částečně natáčení v Lucemburku, Krásno Ondřeje Sokola, Revival Alice Nellis a Pelíšky Jana Hřebejka. Uveden bude i slovensko-český snímek Kandidát režiséra Jonáše Karáska a pozapomenutý snímek československé nové vlny Slávnosť v botanickej záhrade režiséra Ela Havetty.

V rámci programů pro děti budou promítnuty francouzské verze snímků Vynález zkázy Karla Zemana a O zvědavém štěňátku Zdeňka Milera a také film Traja chrobáci Jána Roháče. V programu jsou dál krátké snímky Malý Cousteau Jakuba Kouřila a Strach Martina Krejčího.

Přečteno: 830x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Cesta ven, Film, Kultura, FestivalHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo