romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový mezinárodní projekt upozorňuje na přínos romské kultury Evropě

27.7.2015 16:55
Poradní sbor projektu RomArchive. Stojící zleva: Moritz Pankok, Anna Szász, Gerhard Baumgartner, Klaus-Michael, Bogdal, Jana Horváthová, Pedro Aguilera Cortés. Sedící zleva: Riccardo M Sahiti, Zoni Weisz, Nicoleta Bitu, Merfin Demir, Zeljko Jovanovic, Romani Rose, Ágnes Daróczi (FOTO: Nihad Nino Pusija)
Poradní sbor projektu RomArchive. Stojící zleva: Moritz Pankok, Anna Szász, Gerhard Baumgartner, Klaus-Michael, Bogdal, Jana Horváthová, Pedro Aguilera Cortés. Sedící zleva: Riccardo M Sahiti, Zoni Weisz, Nicoleta Bitu, Merfin Demir, Zeljko Jovanovic, Romani Rose, Ágnes Daróczi (FOTO: Nihad Nino Pusija)

Obeznámit veřejnost s romskou kulturou a upozornit na její přínos Evropě je cílem mezinárodního digitálního romského archivu RomArchive, který zahájil svou činnost 26. června v Berlíně. Jeho poradní sbor je sestaven z umělců, vědců, aktivistů a reprezentantů mezinárodních romských organizací, kteří pracují v oblasti umění, kultury a vědeckého výzkumu.

RomArchive je první komplexní digitální archiv romského umění. Jeho cílem je ukázat neodmyslitelný příspěvek romských občanů evropské kultuře. Za tímto účelem bude sestavena sbírka mezinárodního umění různých forem spolu s historickými dokumenty a vědeckými texty.

„RomArchive je projekt historických rozměrů“, říká Nicoleta Bitu, nově zvolená předsedkyně poradního sboru a ředitelka rumunské romské neziskové organizace Romano ButiQ. Vývoj projektu je možné sledovat na Facebooku pomocí hashtagu #romarchive.

Archiv bude mít několik sekcí, kdy každá sekce bude mít svůj kurátorský tým. Filmovou sekci bude spravovat filmařka Katalin Bársony, vítězka ocenění HBO Adria Award a ředitelka maďarské romské neziskové organizace Romedia Foundation. Tímea Junghaus, maďarská historička a kurátorka mezinárodního romského pavilonu ‚Ztracený ráj‘ na 52. bienále v Benátkách bude odpovídat za sekci vizuálního umění. Sekci určenou fotografii povede německo-maďarský fotograf a sochař André Raatzsch, vítěz ceny Barcsay Prize. Oddělení performance povede herec, filmový a divadelní režisér, ředitel maďarského Nezávislého divadla a vítěz ocenění Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za divadelní tvorbu Rodrigó Balogh spolu s Nedjem Osmanem, hercem a režisérem divadla v Kolíně nad Rýnem a vítěz ceny Yul Brynner Award. Dalšími sekcemi jsou hudba a literatura, které mají rovněž své kurátory. Poslední sekce obsahuje vědecký výzkum politické kultury.

„Doufáme, že prostřednictvím RomArchivu, jež poskytuje znalosti digitálně dostupné pro širokou veřejnost, budeme schopni efektivně čelit stereotypům a předsudkům,“ vysvětluje Hortensia Völckers, ředitelka německé Federální kulturní nadace a dodává: „Složení poradního sboru svědčí o vysoké úrovni RomArchivu a o jeho mezinárodním rozměru. Navíc máme štěstí, že s námi spolupracují dva zkušení partneři – Evropská romská kulturní nadace a Centrální rada německých Sintů a Romů, kteří mají v projektu poradní funkci“.

Projekt podporuje také Goethe-Institute a německé Spolkové ústředí pro politické vzdělávání. Technickou podporu poskytla nadace Stiftung Deutsche Kinemathek.

Členové poradního sboru:

Gerhard Baumgartner, historik, Rakousko

Nicoleta Bitu (předsedkyně), Romano ButiQ, Rumunsko

Klaus-Michael Bogdal (zástupce) literární teoretik, Německo

Ethel Brooks, sociolog, USA

Pedro Aguilera Cortés, politolog, Španělsko

Ágnes Daróczi, aktivistka, Maďarsko

Merfin Demir (zástupce), Amaro Drom – Interkulturní mládežnická organizace Romů a Neromů, Německo

Jana Horváthová, Muzeum romské kultury, Česká republika

Zeljko Jovanovic, Kancelář romských iniciativ,Maďarsko

Moritz Pankok, Galerie Kai Dikhas, Německo

Romani Rose, Dokumentační a kulturní centrum německých Sintů a Romů, Německo

Riccardo M Sahiti, dirigent, Srbsko/Německo

Anna Szász, Evropská romská kulturní nadace, Maďarsko

Zoni Weisz, aktivista a přeživší holocaustu, Nizozemsko

min, Tisková zpráva RomArchive
Přečteno: 1384x
 

Kam dál:

Štítky:  

Stereotypy, Předsudky, romská kulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo