romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pozvánka na 3. Sochařské sympozium do Muzea romské kultury

Brno, 6.9.2012 11:47, (ROMEA)
3. Sochařské sympozium v Brně
3. Sochařské sympozium v Brně

Muzea romské kultury v Brně Vás srdečně zve na 3. Sochařské sympozium "Socha pro Cejl", které se uskuteční ve dnech 10. – 14. 9. 2012.

Sympozia se zúčastní umělci z několika evropských zemí - Malgorzata Mirga-Tas (Polsko), Sead Kazanxhiu (Albánie), Ondrej Gadžor (Slovensko), André J. Raatzsch (Maďarsko), Božena Přikrylová (Česká republika)

Po celou dobu konání sympozia budou dílny umělců otevřeny pro veřejnost denně od 10:00 do 18:00 zdarma a na závěr se 14. 9. 2012 v 17:00 uskuteční vernisáž vzniklých prací.

Informační leták k 3. Sochařskému sympoziu naleznete na www.rommuz.cz (http://www.rommuz.cz/index.php?option=com_content&amp%3Bview=article&amp%3Bid=498&amp%3BItemid=52&amp%3Blang=en)

Do prostoru brněnské ulice Cejl a jejího okolí jsou vepsány dějiny Brna. Bývalé předměstí se vlivem industrializace v 19. století pozvolna proměnilo ve čtvrť s vysokou koncentrací převážně textilních továren, v jejichž okolí  vyrostly domy pro česky i německy mluvící dělníky. Po skončení 2. světové války bylo odsunuto německy mluvící obyvatelé čtvrti a do prázdných domů se nastěhovali noví obyvatelé, mezi nimiž tvořili početnou skupinu Romové.

Ačkoliv je Cejl vzdálen pouhých pět minut od centra města, zůstává uzavřeným celkem. 3. Sochařské sympozium chce poukázat na jeho důležitost ve vztahu ke zbytku města. Pozvaní umělci vytvoří během sympozia plastiku pro Cejl, která bude odrážet identitu místa, jeho historii a současnost. Na sympozium naváže putovní výstava v Pécsi, Rimavské Sobotě a v Tarnowě.

Muzeum romské kultury
Přečteno: 549x
 

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo